30 септември 2009

[CCICMT:795] Мобилният телефон става портфейл

Демонстрация на първите у нас плащания чрез мобилен телефон направиха на 30 септември представители на технологичния оператор СЕП България АД – създател на първата мрежа за електронни услуги в България.

Това стана възможно след успешно включване на мобилния оператор GLOBUL и търговските банки Алианц Банк България и Пощенска Банка в технологичната платформа на мрежата.

Те са първите участници, обявили своята готовност за предлагане на новите услуги за мобилни плащания. Мрежата за електронни услуги е отворена за всички български банки и мобилни оператори. Така се елиминира необходимостта от значителни инвестиции и се спестяват усилията за популяризиране на новите електронни услуги сред потребителите по отделно от всеки участник.

По време на демонстрацията, СЕП заедно със своите партньори, обяви началото на пазарен пилот с потребители и готовност за включване на търговци в мрежата. Триста служители от компаниите-участници ще бъдат първите потребители на територията на град София.

Те ще имат възможност да извършват реални плащания с операции за мобилни преводи, справки за текущ баланс, плащане на задължения и предплатени е-ваучери към GLOBUL. Това е последната стъпка преди масовото лансиране на услугите за клиенти, което се очаква да започне в края на 2009 година.

Радваме се, че можем едновременно да обявим новината за пилота и да приветстваме първите включени търговци - веригата ресторанти KFC на Самекс ЕООД и електронния магазин за книги Пингвините, заяви на проведената демонстрация Атанас Шарков – главен оперативен директор на СЕП България АД.

Очакваме интересът на търговците към възможностите на услугите за мобилни плащания да расте. Вярваме, че търговците ще откликнат на желанието на потребителите за нови мобилни услуги и ще се възползват от предимствата на електронното обслужване, допълни Шарков.

Новите електронни услуги за потребителите съчетават високо ниво на защита с удобство, бързина и максимална леснота на употреба. Без инвестиции, само чрез подмяна на СИМ картата, клиентите получават 3 услуги - „Мобилен портфейл", безплатен „Електронен подпис" и възможност за управление на банкови сметки и осъществяване на платежни операции с финансовата услуга „Мобилно банкиране". Така всеки мобилен телефон се превръща в универсално средство за достъп до електронни услуги, които клиентите може да ползват навсякъде и по всяко време.

Системата за електронни плащания е първият проект в България за електронни услуги, който се разработва съвместно с участието на мобилни оператори и банки. Проектът е уникален за Югоизточна Европа и до момента подобни услуги са реализирани в Япония, Великобритания, Ирландия, Италия, Франция и Германия.


-

[CCICMT:794] В КЗП ще има свързващо звено между доставчиците и потребителите на електронни услуги

В КЗП ще има свързващо звено между доставчиците и потребителите на електронни услуги
30 Септември 2009

Правителството прие промени в Устройствения правилник на Комисията за защита на потребителите (КЗП). С тях той е приведен в съответствие с последните изменения в Закона за защита на потребителите и с новия Закон за защита на конкуренцията.

 

Ще бъде създадена нова дирекция „Информационна сигурност и защита на потребителите в интернет". Специализираното звено ще бъде свързващ елемент между доставчиците и потребителите на електронни услуги. Изграждането му ще гарантира компетентната и надеждна защита на потребителите, като осигурява необходимата превенция и контрол на електронния пазар.

 

Новата дирекция ще замени досегашната „Методология, анализи и координация". Щатното разписание в КЗП остава непроменено - 178 души.



--

27 септември 2009

[CCICMT:790] Столична община не била управлявана правилно

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=405648

Редица грешки са били допуснати в управлението на Столична община през изминалата година. Около това становище се обединиха от Дискусионен клуб за социална местна политика (ДКСМП). Николай Белалов - председател на клуба обвини бившия кмет на София Бойко Борисов за „цирка с балите боклук, хаоса в столичен транспорт и транспортна инфраструктура, както и похарчени 4,5 млн. лева за проект, чиято стойност е с пъти по-ниска". Белалов допълни, че министър-председателя на България Бойко Борисов прави пропагандна кампания относно Закона за амнистията.

На първо място сред грешките в Столична община Белалов постави възлагането на обществена поръчка „Системен интегратор за професионално осигуряване на дейностите по изграждане и внедряване на съвременни технологии в Столичната община". Стойността на услугата е 4,5 млн. лева. Единственият резултат до момента обаче били 54 страници доклад, което означава, че всяка страница струва по 83 333 лева на данъкоплатците, допълни Белалов.

„Допитахме се до експерти и те се изсмяха като разбраха за какво става въпрос", заяви той. Експертите са, заявили, че подобна поръчка може да струва в размер на 10 000 - 100 000 лева.

Втората точка, по която Белалов обвини бившия кмет на София Бойко Борисов е  несправянето със ситуацията с балите с боклук. „Много енергично се зае да намира място за балите с боклук и се провали изцяло. Трябваха му две години да се сети, че сметище не може да се търси с публичност", допълни Белалов. 
 
Той заяви още, че именно Закона за амнистията би оневинил Борисов в тази ситуация. Не така стои въпросът обаче с бившият заместник кмет по транспорта Велизар Стоилов. „Не е лошо прокуратурата да каже какво прави по такива сингали", каза той.


24 септември 2009

[CCICMT:789] FYI

Международна конференция "Висше образование, иновации, бизнес" се провежда в Габрово
24 септември 2009 | 15:38 | Агенция "Фокус"
Габрово.Мрежата от бизнес инкубатори и технологически паркове в Източна Европа и Централна Азия, Фондация „Приложни изследвания и комуникации", Техническият университет и Общината в Габрово са организатори на международната конференция "Висше образование, иновации, бизнес", която започна днес преди обед в Габрово, предаде кореспондентът на радио ''Фокус'' - Велико Търново. Това е четвъртата поредна конференция на мрежата бизнес инкубатори, в която членуват както високотехнологични паркове, така инкубатори в други области, като например селско стопанство и туризъм.
Участват представители от 17 страни, от Черна Гора до Казахстан и от Русия до Турция, има представители на Германия, Полша и други, информира Тодор Ялъмов, представител на мрежата бизнес инкубатори. Целта е да се обмени опит за добри практики в опита за изграждане на инкубатори, в комерсиализацията на научно-развойната дейност и връзката наука и бизнес. Конференцията се провежда в две паралелни сесии с фокус върху два сектора, посветени на туризма и на интелигентната енергия. Тя бе открита днес в 10.00 часа в Техническия университет в Габрово и ще продължи до събота. Форумът е част от програмата по повод 45-годишнината на висшето техническо училище.


18 септември 2009

[CCICMT:788] FYI

http://paper.pari.bg/article.aspx?article_id=374597

Частни фирми ще правят e-мрежи за властта

Транспортното министерство кани бизнеса да инвестира в информационни системи

Държавата ще търси частни партньори за изграждането на информационни системи за държавната администрация. Това стана ясно по време на международна конференция за интелигентни бизнес системи, ръководена от зам.-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов. Преди ден правителството закри Държавната агенция за информационни технологии и съобщения и създаде нова структура към ведомството на Александър Цветков.
Изпълнителната агенция Електронни съобщителни мрежи и информационни системи ще развива, интегрира, поддържа, администрира и управлява електронната съобщителна мрежа за нуждите на на-ционалната сигурност, на органите на изпълнителната и местната власт. Според Русинов частни фирми може да се включат в процеса на интегриране на различни системи на държавните институции. Това ще позволи подобряване на ефективността на електронното управление.
Досега въпросите, свързани с изграждането на е-правителство и интегрирането на информационните мрежи между отделните ведомства, бяха функция на министерството на държавната администрация. Сега пазарите се преобразуват.

17 септември 2009

[CCICMT:787] ИСУН - замислена прекалено "амбициозно" като "върховна" от инженерна гледна точка, но неподходяща за основната й цел

ИСУН ще глътне 25 млн. лева до декември 
Системата за контрол на еврофондовете – скъпа "красавица", но не върши работа 
БСП: Не сме се провалили, а престарали
  

Информационната система за управление и наблюдението на европроектите – ИСУН, която е основната причина Брюксел да върне оценките за съответствие по оперативните програми, е била замислена прекалено "амбициозно" като "върховна" от инженерна гледна точка, но неподходяща за основната й цел. Това обявиха вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков и ръководителят на секретариата към съвета за евросредствата към МС Юлиана Николова пред парламентарната комисия за контрол на европейските средства.

"Системата е замислена от инженери, които не са питали хората, които работят с европейски средства. Дори когато бъде завършена напълно през декември, ще бъде много по-сложна от това, което ни трябва", посочи Дянков.

Миналия месец Брюксел върна повторно оценките по пет оперативни програми - "Транспорт", "Конкурентноспособност", "Административен капацитет" и "Техническа помощ", "Човешки ресурси" основно заради слабости в изграждането на ИСУН. Без одобрението на оценките не могат да тръгнат т.нар. междинни плащания по програмите, които са около 80% от целия финансов ресурс от 7 млрд. евро.

Депутатът от Коалиция за България и бивш зам.-министър на регионалното развитие Димчо Михалевски констатира, че предишното правителство не се е провалило по отношение на ИСУН, а "престарало". Депутатът от Синята коалиция Асен Агов от своя страна пък даде ново име на системата - "информационната красавица", което бе възприето и от вицепремиера.

Дянков съобщи, че до декември, когато ИСУН ще бъде напълно завършена, ще глътне общо 25 млн. лева. Към момента може да се смята, че тези средства не си заслужават, тъй като документите продължават да се проверяват на ръка и ръчно се преместват от един компютър на друг.

"Няма дори елементарна връзка между различните подадени данни от министерствата и централната система. Това отчасти е проблем на системата ИСУН. Големият проблем обаче е, че досега е имало два центъра на контрол на евросредствата в МС и МФ", посочи Дянков.

Провал и на Одитната агенция

Дянков коментира още, че причина за върнатите оценки за съответствия е и работата на Изпълнителната агенция "Одит на средствата от ЕС", която бе определена от Дянков като "провал".

Основната критика на Брюксел към одитното звено бе недостатъчният административен капацитет. Поради тази причина бяха наети одитори от четири големи международни компании, които да помагат в изготвянето на анализи и оценки. Според Дянков обаче те не носят никаква отговорност за качеството на свършената работа.

"В техните контракти няма клаузи, която казват, че ако ЕК върне оценките те носят отговорност. Реално те си пишат нещата, връщат ги и отговорността пада върху държавните служители", посочи Дянков. Той съобщи, че предстои да се провери дали е възможно одитори също да носят отговорност, включително и материална, ако оценките се проверят.

Одитната агенция към МФ бе създадена, след като ЕК за пръв път върна оценките на програмите миналата година. В момента се оглавява от временен шеф, след като предишната ръководителка Райка Онцова бе освободена, защото пропусна да уведоми за писма на Брюксел, свързани с оценките.

Юлиана Николова не се ангажира в какъв срок ще бъдат изпратени в Брюксел новите оценки. Тя поясни, че от ЕК посъветвали да не се бърза и внимателно да се изчистят всички технически забележки. Все пак в най-напреднал стадий е оценката по ОП "Регионално развитие". Ще се приложи общ координиран подход за отстраняването на забележките по всички оценки, тъй като проблемите били сходни.

Освен това Николова отхвърли твърдението на бившия вицепремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева, че е уволнила експерти от администрацията на МС.

09 септември 2009

[CCICMT:786] promeni MS

Приеха промени в Устройствен правилник на МС

09.09.2009 12:33
БГНЕС

Правителството одобри новия Устройствен правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, съобщиха от правителствената пресслужба. Документът урежда структурата и организацията на работата на Министерския съвет и на администрацията на правителството при спазване на разпоредбите на Закона за администрацията и във връзка с промените в структурата на МС, приети от Народното събрание. Оптимизира се организацията на работата. Общата численост на служителите става 405 души, заедно със звената от закритото МДААР. По-съществените промени от сега съществуващите структури на политическия кабинет на министър-председателя и на администрацията на Министерския съвет са следните: Връзките с обществеността на министър-председателя и на Министерския съвет се осъществяват от звено към политическия кабинет на министър- председателя, ръководено от съветник към кабинета, а не от дирекция в специализираната администрация на Министерския съвет. Към главния секретар на Министерския съвет се създава звено за регионална координация, което ще поеме функциите на закритото Министерство на държавната администрация и административната реформа в частта им относно регионалната координация и произвеждането на избори. Общата администрация на Министерския съвет се състои от дирекция „Правителствена канцелария", дирекция „Бюджет, финанси и човешки ресурси", дирекция „Управление на собствеността и административно-стопански дейности" и дирекция „Правителствен протокол". Съществуващата в момента дирекция „Бюджет и административни дейности" се разделя на дирекция „Управление на собствеността и административно-стопански дейности" и дирекция „Бюджет, финанси и човешки ресурси". В дейността на последната дирекция изрично са включени функциите по предварителен финансов контрол за законосъобразност съгласно Закона за финансовото управление и контрол. В двете дирекции се вливат съответно дирекция „Информационни и комуникационни системи" и дирекция „Човешки ресурси". С цел изпълнение на Постановление № 194 на Министерския съвет от 2009 г. за уреждане на правоотношенията във връзка със закриването на Министерството на държавната администрация и административната реформа, съгласно което дейността по контрола по Закона за държавния служител преминава към администрацията на Министерския съвет, към дирекция „Главен инспекторат" с длъжностното разписание се създава отдел, който ще бъде натоварен с тези функции. Създава се дирекция „Държавна администрация", която поема функциите по управление на човешките ресурси и организационно развитие на административните структури в държавната администрация. В тази дирекция се влива дирекция „Стратегическо планиране и управление" с част от сегашните й функции. Дейността по подпомагане на административното регулиране на стопанската дейност, която също преминава от закритото министерство, се поема от дирекция „Икономическа и социална политика". Дейността по взаимодействие с международните финансови институции преминава от дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз и взаимодействие с международните финансови институции" към Министерството на финансите. Дейността в областта на етническите и демографските въпроси преминава към Министерството на труда и социалната политика, като в Министерския съвет се създава Секретариат на Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси. Дейността по процесуалното представителство пред съдебните институции на Европейския съюз преминава от администрацията на Министерския съвет към Министерството на външните работи. Дейността по координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности, преминава от администрацията на Министерския съвет към Министерството на вътрешните работи. Във връзка с въпросите за управлението на средствата от Европейския съюз в администрацията на Министерския съвет се създават три нови дирекции: „Програмиране на развитието", „Мониторинг и контрол на изпълнението на програмите за развитие" и „Информационно осигуряване на програмите за развитие". Към администрацията на Министерския съвет преминава дейността във връзка със стратегическата референтна рамка, координация на изпълнението на програмите и проектите със средства от Европейския съюз и мониторинга на оценката. Функциите на дирекция „Координация и контрол върху дейностите по управлението на средствата от Европейския съюз" преминават към посочените нови дирекции. Закриват се две юридически лица - редакция „Нормативни актове" и Центъра за преводи и редакции, които са второстепенни разпоредители с бюджетни кредити по бюджета на Министерския съвет. Редакция „Нормативни актове" публикува актовете на хартиен носител, но това публикуване няма правно значение и последици, различни от публикуването им в което и да е друго издание. Всички останали публикации на нормативните актове в електронен вид или на хартиен носител се извършват от търговски дружества и тази дейност няма място в държавната администрация. Центърът за преводи и редакции бе създаден с цел обслужване с преводи и редакции на директивите и регламентите на Европейския съюз в предприсъединителния период. След като България стана член на Европейския съюз, преводите на европейските актове се извършват от съответната служба на Европейската комисия в Люксембург и няма необходимост от съществуването на подобна структура. С документа се правят и изменения в Постановление № 194 на Министерския съвет от 2009 г. за уреждане на правоотношенията във връзка със закриването на Министерството на държавната администрация и административната реформа. Те са свързани с намаляване на щатните бройки, които преминават към отделните администрации; преминаване на дейността във връзка с организационно-техническата подготовка на изборите към администрацията на Министерския съвет; преминаване на функциите по отношение на електронното управление и административното обслужване по електронен път към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Във връзка със закриването на Министерството на държавната администрация и административната реформа се променя Постановление № 118 от 1993 г. за използването на недвижими имоти на Министерския съвет. Урежда се преминаването на дейности със съответните щатни бройки без да се увеличава общата численост на персонала, което няма да доведе до необходимост от осигуряване на допълнителни бюджетни средства за изпълнението му./БГНЕС /

08 септември 2009

[CCICMT:785] Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения

Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения 
четвъртък, 10 септември 2009, 14:30, пл. "Княз Александър I" №1, зала 14.30

Дневен ред:
1. Представяне на екипа на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията от министър Александър Цветков. Приоритети в областта на транспортната политика, информационните технологии и съобщенията – законодателство, инфраструктурни проекти и др.

[CCICMT:784] Създава се проектен екип за иновации

По идея на министъра на образованието Йорданка Фандъкова се създава проектен екип с цел установяване на комуникацията между националната иновационна и националната научна стратегия, за да се насърчават иновациите в България. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Целта е бизнесът да се възползва по-ефективно от работата на ВУЗ-овете, а те да се превърнат в истински центрове за наука и иновации, както е по света, каза той. По думите му проектният екип ще се отчита на Управляващ комитет, в който влизат Трайчо Трайков, министър Йорданка Фандъкова, министъра на финансите Симеон Дянков.

--

[CCICMT:783] Интервю с Първан Русинов

Централизираното управление е ключът към успешното развитие на ИТ в България

Изпълнителна агенция-разпоредител ще управлява ИТ мрежовите ресурси и системите на ДАИТС

 

За да може ИТ политиката да даде добри резултати е нужно да има централизирано управление на процесите в сектора. Управлението трябва да се извършва от един силен орган на изпълнителната власт, какъвто е министърът. Поради тези причини връщането на ИТ в структурата на Министерството на транспорта,  информационните технологии и съобщенията не е стъпка назад, обясни за InfoWeek Първан Русинов, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. "За мен това е необходимата крачка, която беше направена за да може нещата да се пренесат от сферата на стратегическото планиране към сферата на реалните постижения", сподели той. Според него Държавната агенция по информационни технологии и съобщения не е успяла да постигне нужната степен на взаимодействие с изпълнителната власт за да може да води своята активна политика, като наложи ИТ като приоритет, съответно инициативите, които се предприемат, както са успяли да направят редица европейски държави, и затова е нувно да се преструктурира. До този извод е стигнал Първан Русинов след проведени срещи с ИТ бизнеса у нас.

ДАИТС ще се преструктурира в МТИТС под шапката на министъра. Смисълът на преструктурирането се изразява в това, че Министерството прави и провежда една политиката, така че подобна дейност ще изглежда несвойствена за една дирекция в министерство. Към момента обаче няма някаква конкретна одобрена структура. Най-общо политическата част в областта на съобщенията и информационните технологии, на електронното правителство и т.н. ще бъдат в рамките на министерството, а мрежовите ресурси и системите, които бяха основна част от дейността на ДАИТС ще станат част от изпълнителна агенция – разпоредител, която ще управлява самите ИТ ресурси. Ролята на тази агенция агенция ще бъде чисто оперативна - обслужваща дейност, насочена към държавната администрация и гражданите. "Смятам, че тази чисто оперативно-обслужваща функция е най-добрата форма на позициониране, за да бъде покрита дейността на една дирекция в ДАИТС от около 700 човека, която се занимаваше изцяло с обслужване на мрежата насочена към националната сигурност и за нуждите на изпълнителната власт", обясни Първан Русинов. Това, че се преструктурира агенцията не означава, че ИТ губи приоритетната си позиция за държавата, поясни той. Напротив в България ИТ ще останат с приоритет. Държавата ще се стрми да търси широк публичен дебат, както и ще се търси координация между институциите. "Имаме намерение да създадем и консултативни комисии, които да служат като връзка между министъра и браншовите и неправителствени организации", обясни Първан Русинов. Защото идеите и развитието на бизнеса в България идват от самия бизнес. Бизнесът всеки ден ги прилага и знае какво се търси, какви са нуждите на пазара, и по какъв начин да се постигне това. Ще се търсят успешни модели на ПЧП, привличане на нох-хау, повече партньори в бранша. С преодоляване на трудностите ще се обърне и много сериозно внимание на иновациите. Те ще могат да дадат и много сериозен ръст на бранша и икономиката на страната. "Ще трябва да се променят и няколко закона, за да може да се реализира успешно и електронното управление", подчерта той.

От друга страна държавата няма да налага собствените си цели, а ще се търси диалог с бизнеса за да прецени какви са проблемите в ИТ бранша, и какаво е реалистично да се случи. Няма да се поставят цели, които просто да се посочат на всички като им се каже: ето това са и те трябва да се направят, поясни Първан Русинов. "Напротив, отворени сме към всеки, да седнем и да говорим. Да видим какви са проблемите, как можем да помогнем и да видим кое е реалистично да се случи. Далеч сме от мисълта, че всеки на всяка цена трябва да ги изпълни в съответните срокове", обясни той. И даде пример: има един мениджърски подход, при който се поставят нереални цели – искат се 150% от хората за да се изпълнят 80%. Защото ако се поискат 100%, ще се направят 50. Държавата обаче ще се опита да търси баланса.

Първан Русинов посочи и добри примери за водене на ползотворни държавни политики. "Освен, че ИТ са приоритет на всички развити Европейски държави, добре водена държавна политика по отношение на информационните технологии имат Швеция и Финландия", посочи той. В Швеция ИТ са един от основните приоритети, като тези държави са едни от страните на стария континент, отделили най-много бюджетни средства в областта на ИТ. Тази страна вижда в развитието на информационни технологии начин да повиши жизнения стандарт на населението. Подобен успешен модел, по сходна схема е бил приложен и от Финландия, като резултатите от подобни политики са били много добри – развитието на ИТ и комуникациите са формирали около 25% от БВП на страната, като до 50% от производството е било плод на правилно проведената ИТ политика, заловена като приоритет за тази държава.

            Тъй като в някои европейски държави с постигнати добри резултати в областта на ИТ функционират отделни министерства на информационните технологии, на въпрос дали има нужда в България да се създаде подобно ведомство на ИТ (каквато идея бе споделена от заместник министър-председателят и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов от периода преди изборите), Първан Русинов отговори, че към момента има решение на Народното Събрание и то е факт. Според него тази възможност би била удачен вариант, но така или иначе основната цел е постигната. Органът, който ще се разпорежда с ИТ ще бъде министърът. "За мен опасенията, които имаше в ИТ бранша, че ако остане да функционира ДАИТС ще има променлив успех, при налагането на ИТ политиките. Защото тя няма пряк контакт със силните органи на изпълнителната власт. Тя винаги трябваше да мине за нещо през някои", обясни той. По важното в случая е, че ИТ ще са приоритет, което бе подписано от ГЕРБ с браншовите ИТ организации. За ново ведомство държавата може ще мисли на по-късен етап. Идеята е да се създаде една обща структура и ако е нужно, когато се установи, че тя работи добре, да се отдели в отделно ИТ министерство.

            Първан Русинов посчи още, че смята да канализира това, което е започнато не от гледна точка на конкретен политически интерес, а то гледна точка интереса на цялото общество. Усилията и желанията за промяна трябва да се използват от всички – и от бизнеса и от държавата. Той се надява до края на годината да се актуализират всички стратегии и в голяма част от случаите държавата да е готова и с програмата, която дава конкретните стъпки и финансовите рамки за изпълнението й, в които се включват както ИТ - широколентовия достъп и информационното общество по-конкретно, така и съобщенията, транспорта и т.н.Inter



07 септември 2009

[CCICMT:781] С. Станишев: г-н Меликов никога не е бил мой съветник.

Юлияна Велчева разговаря със Сергей Станишев.

- Г-н Станишев, бихте ли обяснили каква е ролята на Азер Меликов в живота на премиера Станишев?

- Сега сме в период на говорене на кой каквото му хрумне и на много лъжи. За ваше сведение г-н Меликов никога не е бил мой съветник. Той беше експерт в кабинета. Работеше и в "Информационно обслужване". Изприказваха се какви ли не неща. Впрочем аз не зная какви са заплатите в "Информационно обслужване", защото в държавата има десетки държавни фирми. Тази е към Министерството на финансите. Там са получавали възнаграждения на основата на закона. В него пише, че възнагражденията са от 2 до 5 средни работни заплати. Членовете на УС са получавали, доколкото знам, по 2 средни работни заплати. Конкретният човек, когото посочвате, е получил за 2008 г. общо 26 хил. лв. А след влизането на закона за конфликт на интереси не е получавал възнаграждение. В живота ми няма никаква роля. Той е един от многото служители. Глупости много се пишат. Аз много мога да питам г-н Тодор Недялков.

- Ще го съдите ли?

-Размишлявал съм. За съжаление съдебната ни система не е такава, че да можеш бързо да поставиш някого на място и да си плати глобата.

- Как ще коментирате разпространеното мнение сред народа, че 20 г. ни управляват едни и същи хора от ДС, които са извършили преврат на 10 ноември, а в годините слагат фигуранти начело?

- Сериозна дискусия се изисква за българския преход. Много неща бяха постигнати за държавата, но и много не бяха направени по разумния, националния, полезния начин.

Преходът ни бе един от най-хаотичните, с много политическо противопоставяне и цялата енергия на нацията отиваше за този сблъсък. По отношение на тези, които задкулисно дърпат конците - със сигурност има такива хора и досега. Никога не съм вярвал в теориите на конспирациите, но и всяка конспирация може да бъде успешна. Но не можеш да виниш някого, след като всеки от нас има право на избор. Ние избираме БСП, СДС, ГЕРБ. Няма защо да се сърдим на някакви задкулисни играчи.

04 септември 2009

[CCICMT:779] pismo IT NGOs otnosno Informacionno obslujvane

ИТ браншът призова МФ да закрие Информационно обслужване

В писмо до министър Дянков 4 ИКТ асоциации искат незабавно закриване на държавната ИТ фирма заради рушене на пазарната ИКТ среда.

В писмо до вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков браншовите организации от ИКТ сектора изразяват категоричната си позиция, че
„Закриването на Информационно обслужване е правилното решение на казуса, станал популярен в обществото най-вече с големите заплати на ръководството си. Вредите, които нанася Информационно обслужване на развитието на ИТ бизнеса, са много по-големи. През него са разпределяни и пренасочвани големи средства, като са заобикаляни законите, създадени да защитават интересите на обществото", твърдят в писмо до вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков браншовите ИКТ организации, включително БАИТ, БАСКОМ, ИКТ Клъстер и Сдружението за електронни комуникации.
ИКТ асоциациите обвиняват Информационно обслужване в непазарно поведение, прехвърляне на средства в ИО чрез формални обществени поръчки, при които възложителят и изпълнителят са свързани лица, възлагане на поръчки от ИО към подизпълнители без правила, тръжни процедури и прозрачност, явяване на търгове с нереалистични ценови предложения и влизане в необосновани консорциуми без ясна необходимост, като по този начин „ИО дава възможност на определени по неясни критерии и правила партньори да отговорят на изисквания за оборот, численост на персонал и други в търгове, в които има такива изисквания."

„С тези си и други действия Информационно обслужване руши пазарната среда за информационни и комуникационни технологии, при това с пари, събирани от данъци, включително от ИТ фирмите. Досега Министерство на финансите не е предоставило обоснована причина за необходимостта от структурата на Информационно обслужване, докато аргументите за нейното закриване са ясни, законно обосновани и обществено полезни", допълват от ИКТ организациите.
Те смятат, че ако министър Дянков „не закрие бързо и окончателно тази структура, тя ще поражда напрежение между ИТ бранша и държавната администрация и ще бъде постоянно изкушение на управляващите да нарушат ЗОП под прикритието на ИО."

http://computerworld.bg/26750_it_branshut_prizova_mf_da_zakrie_informacionno_obslujvane

[CCICMT:778] Първото интервю на Станишев след изборите

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=220192

--

02 септември 2009

[CCICMT:775] Извадка от интервю на Ники Василев в бТВ /01.09.09

Извадка от интервю на Ники Василев в бТВ днес:


Поднови се темата за електронното правителство. Какво стана с него, кога ще стане факт?

Не можем да кажем, нито че имаме електронно правителство, нито че нямаме

Това е все едно да ви задам въпроса кога България най-сетне ще има добри медии? Или добро образование? Ами то не е нещо, което веднъж се създава, става факт и повече нищо не се прави! Светът е толкова динамичен, че всяка следваща година изискванията са други. Ние не можем да кажем, нито че имаме електронно правителство, нито че нямаме. А просто сме стигнали до един определен етап. За 2008 г. България се издигна на 43 място в света по постижения на електронното правителство. На първо място в Югоизточна Европа.

Но все пак НДСВ изкара два мандата, имахте поле за изява.

През първия мандат според мен абсолютно нищо не е правено в електронното правителство. За него отговаряше Димитър Калчев, бог да го прости. През втория мандат сме направили много и сме дръпнали напред, но очевидно не сме приключили. То не може всичко да се направи за един мандат. В края на този мандат ще питате следващото правителство същото.

Въпросът е кога това електронно правителство ще бъде функционално?

Ама то и сега е! Има десетки услуги в цялата страна, които работят. Те са функционални. Достатъчни ли са – отговорът е не. Примерно - кога България ще има модерна инфраструктура? Ако ви кажа след 4 години, вие след 4 години ще кажете: Ама чакайте малко, франкфуртското летище приема 50 млн. пътници в година, а на София приема 3. Значи нямаме функционално летище? Отговорът не е с да и не. Това е безкраен процес на изграждане на нещо. Освен това през този мандат дейностите бяха разделени на три – между ДАИТС, МС и МДААР. Като аз отговарях за електронните услуги.

Така са се разводнили нещата.

Ами който създаде такава структура… Аз бях против, но никой не ме е питал.

Премиерът сега май затова централизира нещата.

То да ви кажа, те пак разделиха на две електронното правителство, така че… Можеше да го направя на едно.

01 септември 2009

[CCICMT:774] Тошо Недялков: 10 000 000 лева за преписване от интернет

"Труд"  1 септември 2009 , 1 стр.
Кабинетът "Станишев" пилял пари за псевдонаука
10 000 000 лева за преписване от интернет

Мариела Балева

Към 10 милиона лева потрошила през 2006 г. Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) за "антиземетръсен" проект, който съдържал... превод на индонезийска дисертация, взета от интернет.

За друг проект - от 4 странички, българска организация с идеална цел искала от държавата 800 000 лв. Скандалните разкрития прави пред "Труд" бившият зам.-шеф на УС на ДАИТС и на "Информационно обслужване" Тошо Недялков.

 

Тошо Недялков: Искаха по милион лева за кило хартия

С Тошо Недялков, бивш зам.-шеф на Управителния съвет на "Информационно обслужване", разговаря Мариела Балева

- Вие сте били зам.-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС), но след известно време сам сте си подали оставката. Защо напуснахте, г-н Недялков?

- Аз бях зам.-председател на ДАИТС от самото начало през октомври 2005 г., а на 12 февруари 2007 г., подадох оставка пред министър-председателя. Причината беше несъгласието ми с политиката на председателя на ДАИТС г-н Пламен Вачков, който ангажира Агенцията с поредица проекти, които за мен не бяха оправдани от обществена гледна точка.

- Бихте ли разказали повече за тях?

- В началото на 2006 г. г-н Вачков ме уведоми, че е постигнал договореност да поемем изпълнението на проект на тема "Оценка на сеизмичния риск". Той щял да е началото на системна дейност на агенцията като най-общият термин беше "управление на риска". На мен дори ми беше представена фактура за сума от около 8 милиона лв., която трябваше да подпиша, че съм получил.

- Осем милиона? И за какво толкова пари?

- До определен етап аз дори не бях виждал договора за този проект. После разбрах, че има превод от Министерския съвет към агенцията - почти 10 милиона лв. След като получи парите, г-н Вачков подписа с неправителствената "Агенция за устойчиво развитие и евроинтеграция - Екорегиони (АУРЕ)". (Бел. ред.- Сдружение "Агенция за устойчиво развитие и евроинтеграция" (АУРЕ) е учредено през 1997 г. В Управителния му съвет има хора, свързани с партията Съюз на свободните демократи на Стефан Софиянски и БСП. В началото г-н Софиянски е бил почетен председател на сдружението. Според източници на "Труд" участие в различни проекти е взимал и настоящият главен секретар на МС Росен Желязков, бивш главен секретар на Столична община.)След подписването на договора над 7,5 милиона лв. бяха преведени на тази организация с идеална цел.

- А другите пари?

- Над 1,5 милиона лв. останаха в ДАИТС. С тях бе проведена процедура по закупуване на хардуер и софтуер.

- Между другото в списание "Тема" излезе информация, че Пламен Вачков е сключил договора без провеждане на публичен търг. Вярно ли е?

- Той е направил това, като се е възползвал от чл. 4 т. 4 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Той гласи, че не са обект на обществени поръчки "научните изследвания и експерименталните разработки, когато възложителят изцяло заплаща услугата, но ползите от тях не остават само за възложителя при извършване на неговата дейност".

- Ами излиза, че държавните пари се разходват само с един подпис?

- В случая е точно така.

- Как реагирахте, когато видяхте всичко това?

- Бях изумен. След договора и превеждането на парите към АУРЕ при мен започнаха да идват килограми хартия, които трябваше да представляват междинни отчети за изпълнението на дейността. Четях ги до известно време, но аз вече бях казал на г-н Вачков, че не искам да имам нищо общо с този договор. Просто ги преглеждах и ги изпращах в кабинета му.

- Натъкнахте ли се на нещо куриозно?

- Разбира се. Представяте ли си - те бяха превели някаква докторска дисертация на учен от Индонезия за оценка на сеизмичния риск в една от провинциите там. Намерили са я в интернет и след превода бе приложена като доказателство за дейността по проекта. Всъщност се продаваше определено количество хартия за определени милиони лева. Грубо казано - кило хартия за един милион лева. Представяте ли си?!

- Излиза, че милиони държавни лева са харчени за преводи...

- Да. Преводите на статии за сеизмичния риск, намерени в различни международни източници, всъщност генерираха хартиен обем, който да оправдае получаването на сумата.

- А спомняте ли си как звучеше темата на проекта като наименование?

- Доколкото мога, ще ви я цитирам. И то е много дълго - "Дейности, свързани с анализ, подготовка на методика и съпътстващи целеви проекти по оценка на сеизмичния риск и потенциалните щети от разрушения на сгради и инфраструктурата в населените места, на основата на географски информационни системи (ГИС)".

- Нямам думи! Каква е тази формулировка?

- Ами тя е направена така, че каквото и да се направи, никой да не може да каже, че не е свършена работа. Във формулировката нещата са толкова обтекаеми, че който и да отиде на проверка, няма как да докаже несвършеното. Всъщност органът, който се е съгласил на тази тематика, е знаел, че парите ще се дадат и продуктът практически може да бъде всичко.

- На кого се отчиташе г-н Вачков?

- Попитайте него.

- Не се ли опитахте да направите нещо?

- Ще ви кажа нещо много важно. Когато си подадох оставката, казах всичко и на г-н премиера Сергей Станишев, и на г-н Петко Сертов, който тогава му беше съветник по националната сигурност. "Г-н премиер, аз си отивам - казах. - Променете Закона за обществените поръчки, защото там има скандални текстове. Ето, на базата на чл. 4, т. 4 аз мога да ви напиша, че искам да създам в България интегрирана система за управление на космическите полети и ако намеря шеф на агенция или министър, който да подпише договор с мен, ще напиша такъв доклад, че никой няма да разбере за какво съм поискал толкова много пари."

- И реакцията каква беше?

- Нищо! Казах го още първата половина на февруари 2007 г. Оттогава - нищо. Говорил съм и с представители на БАН, казах и на тях: борете се да се промени законът. Защото той дава възможност да се харчат средства без контрол. Само по усмотрение на отделни лица. Тук дори не говорим за комисии или за двама човека. Съгласно скандалния текст възложителят, който е едно лице, може да подпише договор за научно изследователска и експериментална дейност с която и да е организация без друг подпис. Няма кой да одитира този човек и да каже, че има нарушение.

- Както се казва апетитът идва с яденето...

-Да, и това всъщност е проблемът - веднъж подхваната, тази дейност не спира. През 2006 г., само за няколко месеца по проекта за сеизмичния риск в ДАИТС постъпиха над 21 милиона лв. След това започнаха други проекти под общо наименование "управление на риска на базата на ГИС". Имаше и друга тематика - тя пък беше "Национална система за геопространствени бази данни". Ето, заради това напуснах, казах, че не искам да съм част от тази дейност. Не зная обаче още колко пари за проекти е отпуснало на ДАИТС предишното правителство през целия си мандат - за превенции на пожари, на наводнения, анализи на спътникови изображения и т.н. Дори в момента чета, че се подготвя Закон за геопространствените бази данни в България - мисля, че ще сме единствената страна в света с такъв закон.

- Но това, което става, е свързано с европейски пари и е много страшно!

- Именно. По различни програми се получават огромни суми. И е невероятно трудно, когато проверяващите не са специалисти, да разберат дали свършеното въобще отговаря на темата. Ще ви споделя нещо. Присъствах през 2006 г. на едно заседание в кабинета на зам.-министъра на администрацията Ангел Иванов. Беше представен проект от четири странички от г-н Кристиян Миленов като изпълнителен директор на АУРЕ и секретар на правителствената комисия по електронното правителство. Пилотният проект беше за "интегрирана система за управление на риска". Доколкото си спомням за него бяха поискани 800 000 лв. Аз скочих и казах, че съм против и няма да подпиша решение за него. Представяте ли си, четири страници бла-бла и 800 000 лева!

- Но кои хора дръзват да решават такива "крупни" изследователски задачи, кажете имена?

- Те са многопластово свързани. Например в Управителния съвет на АУРЕ са Асен Дюлгеров - председател (секретар на Столичната община от времето на Софиянски), арх. Кристиян Миленов, Емил Кало (бивш председател на еврейската организация "Шалом"), Тодор Шопов (зам.-директор по сигурността на летище София), Радослав Кацаров (бивш зам.-шеф на бюджетната комисия в СОС) и др.

- А има ли роднински връзки около проектите?

- Както знаете, чужди донори осигуряват финансиране по даден проект. И обикновено фирмите, които го изпълняват, си намират други фирми или организации, които също да участват в изпълнението или да продължат по-нататък. Ето пример. Съпругата на арх. Миленов - Людмила, е директор на РЕСАК (център за приложение на спътникови изображения). Синът им Павел, който работеше в Обединения изследователски център на ЕК, е инспектирал от името на ЕК някои проекти, по които майка му и баща му са работили в България!

- Други случаи?

- Преди около година столична община обяви търг за системна интеграция на стойност 4,5 млн. лв. Този търг не изисква от изпълнителя да направи информационна система. А да работи с други фирми, да изготвя задачи, да координира. И тази дейност струва 4,5 млн. лв.!

- А какво ще кажете за "премиерския любимец" Азер Меликов? Толкова ли голямо е било доверието на Станишев към него?

- Аз вече споделих пред сп. "Тема" доста неща. С клюки не се занимавам, но "доверие" не е точната дума. Премиерът Станишев седеше зад всяко действие на Меликов - безпрекословно и безусловно. Хората, които се опитваха да кажат нещо срещу Азер Меликов или биваха игнорирани, или не им се позволяваше да го кажат. Т.е. системата се обръщаше срещу тях. Това не е доверие, това е нещо много по-силно!

- Кой е вземал решенията в "Информационно обслужване", където Меликов беше шеф на УС?

- Решаваха в кабинета на изпълнителния директор (първо Александър Витанов, след това - Иво Николов) в присъствието на председателя на Управителния съвет и с помощта на премиера.

- С кои влиятелни политици от БСП сте се опитали да говорите за Меликов?

- С мнозина от Висшия съвет. С Ивелин Николов, с Юрий Асланов, Красимир Премянов, Антон Кутев, Кирил Желев, Илия Божинов... На всички съм разказал с подробности и документи какво се случва. Но нищо не стана.

- Разкажете за някой от опитите ви?

- Още през 2007 г. казах на Ивелин Николов, тогава той беше в ИБ на БСП, че ако продължават така, в следващия парламент БСП ще има 40 депутати. Той ме репликира и каза: - Не 60. "40, казах му аз, защото Бойко Борисов ще каже, че докато вие си уреждате близките хора в държавните фирми, които те съсипват, той се бори с корупцията в общината." Предупредих го, че Станишев трябва да бъде сменен като лидер на партията, защото не става. Но не ме чу.

[CCICMT:773] Интервю с Тошо Недялков от сп. Тема


Интервю с Тошо Недялков от сп. Тема.

- Г-н Недялков, вие сте били в УС на "Информационно обслужване" АД от август 2006 до януари 2008 г. Как стана вашето назначаване?

- През август 2006 г. беше сменен целият управителен съвет. Аз влязох в новия като заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС), отговарящ за информационното общество и технологии.

- С какво си обяснявате появата на Азер Меликов, и то като председател на управителния съвет?

- С това, че той беше експерт в кабинета на министър-председателя, отговарящ за няколко направления, сред които информационните технологии и съобщенията.

Доколкото знам, Азер е политолог. Като образование и начин на мислене той е много далеч от точните науки и инженерните дисциплини. За да разберете до каква степен Азер си нямаше понятие от информационни технологии и комуникации, ще ви дам следния пример. Веднъж се срещнахме в ресторанта на хотел "Радисън" - той имаше среща с Миро от "Каризма" и разговаряхме, докато го чакаше. Спомням си, че говорихме за някаква телекомуникационна мрежа и той каза, че скоростта й е еди-колко си мегабайта в секунда. "Мегабита в секунда", поправих го.

- Е, всеки може да направи лапсус...

- Не е лапсус. "Аз не знам каква е разликата", каза ми той. Съвсем спокойно и нагледно му обясних - все пак 5 години съм бил преподавател, а той подробно си записваше на листче. Вторият пример е от друг разговор, когато Азер разказа как е преминала срещата на Джон Чембърс при Сергей Станишев. Чембърс, който е председател на борда на директорите и главен изпълнителен директор на Cisco Systems - фирмата, през устройствата на която преминават около 80% от интернет трафика в света, за първи път посети България през 2006 г. След срещата при министър-председателя Азер тръгва да го изпрати до входа на Министерския съвет. По стълбите Джон Чембърс му казва: "Вие сигурно трябва да сте най-добрият специалист по информационни и комуникационни технологии в България?" "Не - казва Азер, - аз не знам дори от кое копче се пуска компютърът Виждайки изумения поглед на Джон Чембърс, Азер го пита: "Защо мислите така?" "На срещата при министър-председателя бяхте само вие и председателят на ДАИТС", отговаря Чембърс. "Аз разбирам от политическото значение на информационните технологии", успокоява госта Азер.

- Но може би тук вече става дума за шега или за нещо повече - за самоирония?

- Не, не е така. Ако той се беше пошегувал, впоследствие нямаше да регистрира сайта boykostov.org на свое име и със своя кредитна карта, както четем по вестниците. Защото дори и учениците вече знаят, че тази информация остава и е публична.

- Какви бяха първите неща, които Азер Меликов направи в "Информационно обслужване"?

- Нали знаете, че всеки се издига до нивото на собствената си некомпетентност. Спомням си, че когато се смени УС, още в самото начало "Информационно обслужване" започна да организира и да спонсорира представяния на български певци и групи. Азер не разбираше от информационни технологии, но имаше доста близки контакти с хора от артистичните среди.

Аз бях поканен и присъствах на представяне на нова песен на певеца Крум, което се проведе в "Ялта". Спомням си един друг случай, когато Азер и тогавашният изпълнителен директор на дружеството Александър Витанов много разгорещено ни убеждаваха с Добрин Пинджуров (член на УС), че е жизнено необходимо административната сграда на ИО да се освети отвън с прожектори в различни цветове. Дори ни показаха ком пютърна анимация как ще изглежда всичко това. Казаха, че цялата тази красота ще струва "някакви си" 100-200 хил. лева.

- Скандална известност добиха възнагражденията на ръководителите на фирмата. По ваше време как се определяха те?

- Не знам какви са били размерите на премиите, на допълнителното материално стимулиране, защото те се решаваха с подпис на изпълнителния директор. Неговият договор и договорът на председателя на УС, доколкото си спомням, се подписваха от председателя на надзорния съвет. Четох в пресата какви пари са вземали в борда. Но това не е вярно. Тези суми не са вземани от членовете на УС. Те получаваха по две средни заплати в дружеството. През 2006 г. една средна заплата беше около 1024 лева. От една страна, това са много пари, но от друга страна, не е тривиална задача да се управлява такава компания, ако наистина се вършеше работа и ако УС заседаваше сериозно, защото все пак говорим за фирма с оборот 26 милиона лева.

Всъщност тези пари, при които се цитират имената на Иво Николов и Цветанка Панова - по 10 000 лв., по 13 000 лв., това са заплати и премии. Пак казвам - премиите се определяха както му скимне на изпълнителния директор. Освен това правеха се изнесени съвещания, на които аз не съм бил канен, защото вече бях персона нон грата". Примерно - отива се в комплекса "Катарин" край Разлог, три дни ядене и пиене под формата на обучение или семинар и след това изпълнителният директор прави списък и плаща премии за добрата организация на семинара.

- Все пак от думите ви излиза, че изпълнителният директор не е могъл да управлява съвсем еднолично, понеже над него е бил председателят на УС?

- Преди Иво Николов да стане изпълнителен директор, Азер Меликов го водеше на срещи в ДАИТС, в МС, в МФ и на мероприятия на ИО. През 2006 г. Николов присъства и на един новогодишен коктейл на компанията в голямата зала на "Парти център". И според мен беше по покана на Азер. Не искам да влизам в битови детайли като например как беше облечен Азер на този коктейл и на други мероприятия, с кого идваше, как се държеше и т.н., но според мен хората намразиха БСП и заради такива назначения Специално на работещите в ИО, каквото и да им говори Сергей Станишев, те едва ли ще му повярват, при положение че са виждали неговото лично назначение Азер Меликов и при положение че протежираният от него Иво Николов се е държал с тях по определен начин. Заседанията на УС бяха в максимална степен формални. Органът решаваше съвсем тривиални неща, които предварително бяха подготвени, и то така, че едва ли не това е решението и то трябва да се вземе.

Аз съм ходил многократно при г-н Петко Сертов, още когато не беше председател на ДАНС, а съветник на премиера по националната сигурност и член на Надзорния съвет.

- Той как реагираше?

- Казваше - да, имаме и други сигнали, разбирам те, въпросът е какво да се прави. И след това нищо.

- Оптимист ли сте за развитието на "Информационно обслужване" оттук нататък?

- Не съм оптимист. След гръмките анонси на новата власт, че "всичко се променя", "ще се борим с корупцията", "започваме на чисто" и т. н. аз безкрайно се учудих, когато прочетох, че председател на УС е станала Севдалина Арнаудова, говорител на пресцентъра на ГЕРБ.

- Но премиерът Бойко Борисов обяви, че това е временно назначение до провеждането на конкурс.

- Така де, ама какво означава това - ние слагаме временно говорителя, пък после вече ще мислим за по-подходящи хора? Доколкото знам, г-н Борисов е създал фирмата "Ипон"и се надявам, че той ще процедира с ИО така, както и при назначаването на отговорни служители в собствената си фирма.

Бойко Борисов каза, че председател на УС ще бъде ексдепутатът Светослав Спасов, което повтаря казуса с Азер -неспециалист, близък до министър-председателя човек с хуманитарно образование и без никакъв опит в сектора ще оглави най-голямата ИТ фирма в България.

 

Азер на фирмен купон по червени прашки

Азер Меликов, председател на УС на държавната фирма "Информационно обслужване" (ИО), изумявал служителите с облеклото си по време на купони и коктейли. Най-често бил спортно облечен, с плитки дънки, разголен кръст и показващи се червени прашки.

Скандалът с "Информационно обслужване" гръмна на 19 август. Тогава на пресконференция премиерът Бойко Борисов показа служебна бележка, според която Иво Николов, изпълнителен директор на фирмата, е вземал по 13 000 лв. месечна заплата. Общо е получил 104 423 лв.

"Това е заплатата на вещиците в кабинета "Станишев", каза тогава премиерът Бойко Борисов, иронизирайки предшественика си, който обвини новото правителство в лов на вещици.

Иво Николов е син на Красимир Николов, началник на кабинета на Жан Виденов. Въобще "Информационно обслужване" е била добра хранилка за червени другари или техните синове.

Борисов заяви, че Николов е една мъжка вещица и подобни на него ще бъдат ловени и давани на правосъдието. "Нека симпатизантите на БСП знаят как лидерът им се е борил с кризата", каза още Борисов тогава.

На 15 юли за шеф на надзора във фирмата беше назначен Стоян Денчев, бивш депутат от ДПС и главен секретар в кабинета "Беров". Денчев уволни председателя на УС на "Информационно обслужване" Азер Меликов, съветник на Сергей Станишев. Започна и вътрешен преглед на финансовото състояние на дружеството.

Вчера в сутрешния блок на bTV Стоян Денчев показа доклад за извършената финансова ревизия на "Информационно обслужване". Докладът още няма своите заключения. Освен това в 30-дневен срок трябва да бъдат получени и обясненията на цитираните в него лица.

В последния си брой сп. "Тема" публикува интервюто на Калин Първанов с Тошо Недялков, бивш зам.-председател на УС на "Информационно обслужване". Предлагаме ви най-интересното от него.

Цялото интервю можете да прочетете в сп."Тема".