08 септември 2009

[CCICMT:783] Интервю с Първан Русинов

Централизираното управление е ключът към успешното развитие на ИТ в България

Изпълнителна агенция-разпоредител ще управлява ИТ мрежовите ресурси и системите на ДАИТС

 

За да може ИТ политиката да даде добри резултати е нужно да има централизирано управление на процесите в сектора. Управлението трябва да се извършва от един силен орган на изпълнителната власт, какъвто е министърът. Поради тези причини връщането на ИТ в структурата на Министерството на транспорта,  информационните технологии и съобщенията не е стъпка назад, обясни за InfoWeek Първан Русинов, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. "За мен това е необходимата крачка, която беше направена за да може нещата да се пренесат от сферата на стратегическото планиране към сферата на реалните постижения", сподели той. Според него Държавната агенция по информационни технологии и съобщения не е успяла да постигне нужната степен на взаимодействие с изпълнителната власт за да може да води своята активна политика, като наложи ИТ като приоритет, съответно инициативите, които се предприемат, както са успяли да направят редица европейски държави, и затова е нувно да се преструктурира. До този извод е стигнал Първан Русинов след проведени срещи с ИТ бизнеса у нас.

ДАИТС ще се преструктурира в МТИТС под шапката на министъра. Смисълът на преструктурирането се изразява в това, че Министерството прави и провежда една политиката, така че подобна дейност ще изглежда несвойствена за една дирекция в министерство. Към момента обаче няма някаква конкретна одобрена структура. Най-общо политическата част в областта на съобщенията и информационните технологии, на електронното правителство и т.н. ще бъдат в рамките на министерството, а мрежовите ресурси и системите, които бяха основна част от дейността на ДАИТС ще станат част от изпълнителна агенция – разпоредител, която ще управлява самите ИТ ресурси. Ролята на тази агенция агенция ще бъде чисто оперативна - обслужваща дейност, насочена към държавната администрация и гражданите. "Смятам, че тази чисто оперативно-обслужваща функция е най-добрата форма на позициониране, за да бъде покрита дейността на една дирекция в ДАИТС от около 700 човека, която се занимаваше изцяло с обслужване на мрежата насочена към националната сигурност и за нуждите на изпълнителната власт", обясни Първан Русинов. Това, че се преструктурира агенцията не означава, че ИТ губи приоритетната си позиция за държавата, поясни той. Напротив в България ИТ ще останат с приоритет. Държавата ще се стрми да търси широк публичен дебат, както и ще се търси координация между институциите. "Имаме намерение да създадем и консултативни комисии, които да служат като връзка между министъра и браншовите и неправителствени организации", обясни Първан Русинов. Защото идеите и развитието на бизнеса в България идват от самия бизнес. Бизнесът всеки ден ги прилага и знае какво се търси, какви са нуждите на пазара, и по какъв начин да се постигне това. Ще се търсят успешни модели на ПЧП, привличане на нох-хау, повече партньори в бранша. С преодоляване на трудностите ще се обърне и много сериозно внимание на иновациите. Те ще могат да дадат и много сериозен ръст на бранша и икономиката на страната. "Ще трябва да се променят и няколко закона, за да може да се реализира успешно и електронното управление", подчерта той.

От друга страна държавата няма да налага собствените си цели, а ще се търси диалог с бизнеса за да прецени какви са проблемите в ИТ бранша, и какаво е реалистично да се случи. Няма да се поставят цели, които просто да се посочат на всички като им се каже: ето това са и те трябва да се направят, поясни Първан Русинов. "Напротив, отворени сме към всеки, да седнем и да говорим. Да видим какви са проблемите, как можем да помогнем и да видим кое е реалистично да се случи. Далеч сме от мисълта, че всеки на всяка цена трябва да ги изпълни в съответните срокове", обясни той. И даде пример: има един мениджърски подход, при който се поставят нереални цели – искат се 150% от хората за да се изпълнят 80%. Защото ако се поискат 100%, ще се направят 50. Държавата обаче ще се опита да търси баланса.

Първан Русинов посочи и добри примери за водене на ползотворни държавни политики. "Освен, че ИТ са приоритет на всички развити Европейски държави, добре водена държавна политика по отношение на информационните технологии имат Швеция и Финландия", посочи той. В Швеция ИТ са един от основните приоритети, като тези държави са едни от страните на стария континент, отделили най-много бюджетни средства в областта на ИТ. Тази страна вижда в развитието на информационни технологии начин да повиши жизнения стандарт на населението. Подобен успешен модел, по сходна схема е бил приложен и от Финландия, като резултатите от подобни политики са били много добри – развитието на ИТ и комуникациите са формирали около 25% от БВП на страната, като до 50% от производството е било плод на правилно проведената ИТ политика, заловена като приоритет за тази държава.

            Тъй като в някои европейски държави с постигнати добри резултати в областта на ИТ функционират отделни министерства на информационните технологии, на въпрос дали има нужда в България да се създаде подобно ведомство на ИТ (каквато идея бе споделена от заместник министър-председателят и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов от периода преди изборите), Първан Русинов отговори, че към момента има решение на Народното Събрание и то е факт. Според него тази възможност би била удачен вариант, но така или иначе основната цел е постигната. Органът, който ще се разпорежда с ИТ ще бъде министърът. "За мен опасенията, които имаше в ИТ бранша, че ако остане да функционира ДАИТС ще има променлив успех, при налагането на ИТ политиките. Защото тя няма пряк контакт със силните органи на изпълнителната власт. Тя винаги трябваше да мине за нещо през някои", обясни той. По важното в случая е, че ИТ ще са приоритет, което бе подписано от ГЕРБ с браншовите ИТ организации. За ново ведомство държавата може ще мисли на по-късен етап. Идеята е да се създаде една обща структура и ако е нужно, когато се установи, че тя работи добре, да се отдели в отделно ИТ министерство.

            Първан Русинов посчи още, че смята да канализира това, което е започнато не от гледна точка на конкретен политически интерес, а то гледна точка интереса на цялото общество. Усилията и желанията за промяна трябва да се използват от всички – и от бизнеса и от държавата. Той се надява до края на годината да се актуализират всички стратегии и в голяма част от случаите държавата да е готова и с програмата, която дава конкретните стъпки и финансовите рамки за изпълнението й, в които се включват както ИТ - широколентовия достъп и информационното общество по-конкретно, така и съобщенията, транспорта и т.н.Inter



Няма коментари: