01 септември 2010

ПРЕДПРИЕМАТ СЕ МЕРКИ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА ЕЛЕКТРОННОТО УПРАВЛЕНИЕ В АДМИНИСТРАЦИЯТА


01 Септември 2010

Правителството задължи всички министри, председатели на държавни агенции и държавни комисии и изпълнителни директори на изпълнителните агенции да представят на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията в срок до 30 септември т. г. информация за административните услуги в техните ресори с най-висок обществен ефект и за сроковете, в които съответната администрация ще премине изцяло към електронен вътрешноведомствен документооборот. След като анализира данните, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще изготви обобщен доклад до Министерския съвет с предложение за необходимите конкретни мерки за осъществяването на електронното управление.

Електронното управление е приоритетна политика за правителството. То беше посочено като един от инструментите за излизане от икономическата криза, за намаляване на корупцията, на разходите в администрацията и увеличаване на нейната прозрачност. Правилата за работа на административните органи в това отношение са уредени със Закона за електронното управление. Той ги задължава да предоставят всички услуги в рамките на своята компетентност и по електронен път. Друго задължение на административните органи е да си набавят необходимите данни за предоставяне на услугите служебно. Вътрешният обмен се осъществява чрез Единната среда за обмен на електронни документи, която вече е изградена в МТИТС.

За пълното въвеждане на електронното управление е необходима спешна проверка и анализ на състоянието на администрациите да участват активно в него, да определят приоритетните услуги, финансовите средства и сроковете, необходими за започване на електронното им предоставяне, сроковете за сертифициране на административните информационни системи и т. н. Тази информация ще послужи и за разработването на Пътна карта към Стратегията за електронно управление в България до 2015 г.

Няма коментари: