17 септември 2010

Специалитети от 6 азиатски кухни за първи път в новия Pacific - Actualno.com

Специалитети от 6 азиатски кухни за първи път в новия Pacific - Actualno.com: "За първи път в България специалитети от Тайланд, Китай, Индонезия, Япония, Индия и Корея ще се предлагат на едно място в новия азиатски ресторант PACIFIC. Той отвори врати снощи в столичния кв. Лозенец и ще представя най-доброто от екзотичната източна кухня. Ресторантът разполага с над 160 места и прохладна бамбукова градина, а дизайнът на интериора е дело на Росен Марковски. Менюто изненадва с над 100 различни специалитета, комбиниращи сладко и солено, люто, горчиво и кисело, а разнообразието от подправки - пресен джинджифил, нори, лимонова трева или галангал придават на храната неповторим вкус. Тези необичайни съчетания и зашеметяващи аромати превръщат азиатската кухня в една от най-предпочитаните в световен мащаб, а балансираният вкус на основните съставки я нареждат и сред най-здравословните.

- Sent using Google Toolbar"

14 септември 2010

Компютрите – главен виновник за растящата поляризация на пазара на труда

Дисбалансът в полза на високо и най-нискоквалифицираните работни места расте за сметка на средноквалифицираните работници

Последните две десетилетия се оказват трудни за средната класа служители в по-развитите страни, пише The Economist.
През 70-те и 80-те години на миналия век заетостта в напредналите икономики се увеличава с най-бързи темпове сред работниците със средна квалификация и доходи, каквито са специалистите по продажби, банковите служители, секретарките и операторите на машини. Всички те заемат позиции, които изискват средно ниво на квалификация.
В началото на 90-те години обаче настъпва промяна и заетостта сред средната класа служители започва да намалява като дял от общата. За нейна сметка в същото време расте делът на служителите с ниска и висока квалификация.
Този процес получава названието „поляризация на пазара на труда“ и няколко нови изследвания от тази година посочват развитието на информационните технологии като причина за неговото ускоряване.
Компютрите не могат да се конкурират пряко с абстрактните, аналитични задачи, които се изпълняват от висококвалифицираните работници, но подобряват производителността им като ускоряват извършването на по-рутинната част от техните задължения.
В същото време те влияят пряко върху нуждата от хора със средна квалификация. Техните задължения често могат да се сведат до набор от технически задачи, които една машина лесно би могла да следва, и които впоследствие могат да се автоматизират.
На другия край на спектъра на заетостта застават хората с ниска квалификация, чиито дейности може и да не изискват образование, но са трудни за автоматизиране или компютъризиране.
Ясни доказателства в полза на хипотезата за влиянието на новите технологии върху поляризацията на пазара на труда, дава проучването на Дейвид Оутър от Масачузетския технологичен институт и Дейвид Дорн от Центъра за парични и финансови изследвания в Мадрид. Те използват данни от бюрата по труда в САЩ, проследяващи дейностите в различните професии и възможностите за тяхната автоматизация.
Като класифицират дейностите на рутинни и нерутинни, авторите успяват да определят кои професии подлежат повече или по-малко на автоматизация. Този метод показва, че ежедневните задължения на секретар, банков служител и счетоводител са сред най-доминираните от рутинни задачи. Шофьорите на автобуси и пожарникарите са в противоположния край на спектъра.
...

 

09 септември 2010

[CCICMT:915] gov & nauka

Правителството обяви амбициозен план за наука

08/09/2010 | TechNews.bg

Ще развиваме седем научно-изследователски комплекса

България ще развива седем основни национални научноизследователски комплекса, става ясно от приетата днес от Министерски съвет Национална пътна карта за научна инфраструктура. Комплексите са посочени след серия от консултации, започнали през лятото на 2007 г.

Първите четири имат приложен характер и ще бъдат предложени за подкрепа и чрез инструментите на ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика. Това са:

1. Инфраструктура за устойчиво развитие в областта на морските изследвания, обвързана и с участието на България в европейската инфраструктура Euro-Argo;

2. Инфраструктура за производство и изследване на материали с приложение в промишлеността, биомедицината и околната среда, изследвания, диагностика, реставрация и консервация на артефакти от метал;

3. Инфраструктура за геномни, протеомни и метаболомни изследвания и компютърно симулиране и проектиране на кандидати за лекарства, обвързана с участието на България в BBMRI;

4. Инфраструктура за изследвания в областта на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност.

Комплекс 5 е Българският суперкомпютърен център: високопроизводителна инфраструктура за компютърно моделиране, симулации и изследвания с приложение в промишлеността, медицината, фармацевтиката, енергетиката, транспорта, финансите и околната среда. Той ще бъде приоритетно развит в рамките на бюджета на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията при ползване на инструментите на Фонд „Научни изследвания" и ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика".

Комплекси 6 и 7 имат фундаментално значение за България. Това са:

БГ-КЛАРИН: Национална интердисциплинарна изследователска е-инфраструктура за интегриране и развитие на електронните ресурси за български език като част от европейския CLARIN (Common Language Resources and Technology Infrastructure);

Астрономически център за изследвания и образование (Рацио). Те касаят области на познанието, които нямат пряко въздействие върху икономиката, но са важни за обществото.

От една страна, това е проектът, насочен към съхранението на българската книжовност и култура и за развитие на електронните ресурси на българския език. От друга – запазване на съществуващия капацитет, традиции и уникалност на астрономическия комплекс „Рожен", единствен на Балканите и сравним с европейските центрове като апаратура и човешки ресурс.

Тяхната подкрепа зависи от възможностите на бюджета на МОМН и достъпа до различни схеми към Фонд „Научни изследвания", Националния иновационен фонд, ОП „Развитие на човешките ресурси" и ОП „Регионално развитие".

Към всеки един от комплексите в Пътната карта са посочени координаторът и местоположението на инфраструктурата, типът на управлението й, научните институции, участващи в нея, етапът на изграждане, на който се намира, необходимият финансов ресурс и очакваните ползи за България.

Научните инфраструктури ще работят в съвременни направления, ще гарантират отворен достъп до лабораториите и ще са насочени към решаване на проблеми и задачи за бизнеса. Очаква се изграждането им да доведе до по-добри възможности за успешно участие в многонационални консорциуми по рамковите програми на Европейската общност.

--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

02 септември 2010

[CCICMT:913] e-gov

http://www.pressboard.info/preview.aspx?articleid=124840

--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

Т.Дончев: До 2500 лв. ще получават експертите по европроектите

Днес+ :: Т.Дончев: До 2500 лв. ще получават експертите по европроектите: "'До 2500 лв. месечно ще получават между 160 и 180 души експерти, които ще бъдат назначени на срочни трудови договори в специалните звена по европроектите в администрацията'. Това заяви в НС министърът по евроинтеграцията Томислав Дончев след участието си в работата на парламентарната комисия по европейски въпроси, предаде репортер на БГНЕС.

'В различните институции ще се назначават различен брой специалисти, които да работят по европроектите - в едно министерство могат да са 5-6 души, а в друго, примерно, в Министерството на околната среда и водите ще са нужни повече от 25 души', добави той. Може би, първите които ще се възползват ще са от Министерството на регионалното развитие и благоустройството във връзка със специалния инструмент “Джесика”, върху който работят . Реално в не по-малко от 6-7 структури на държавната администрация –министерства и агенции, ще бъдат създадени специалните звена. Те ще се финансират 100% със средства на ЕС, което ще доведе, според министъра до ускоряване на работата по проектите и до укрепване на административния капацитет. /БГНЕС

- Sent using Google Toolbar"

01 септември 2010

[CCICMT:912] ОПРЕДЕЛЕН Е РЕДЪТ ЗА ДОСТЪП НА НОТАРИУСИТЕ ДО НАЦИОНАЛНАТА БАЗА ДАННИ „НАСЕЛЕНИЕ"

ОПРЕДЕЛЕН Е РЕДЪТ ЗА ДОСТЪП НА НОТАРИУСИТЕ ДО НАЦИОНАЛНАТА БАЗА ДАННИ „НАСЕЛЕНИЕ"
01 Септември 2010

Правителството прие наредба, която определя условията и реда за достъп на нотариусите до националната база данни „Население", поддържана от Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Това право им беше дадено с промените в Закона за нотариусите и нотариалната дейност с цел предотвратяване на имотни измами. Нотариусите ще ползват информацията единствено за служебни цели съобразно правомощията си и при спазване на Закона за защита на личните данни.

 

Достъп до базата данни ще имат само нотариусите и помощник-нотариусите, вписани в регистъра на Нотариалната камара. Той ще се осъществява по електронен път чрез потребителски интерфейс по защитен канал, с ползване на универсални електронни подписи, издадени в съответствие с изискванията на Закона за електронния документ и електронния подпис.

 

Министерството на регионалното развитие и благоустройството изгражда защитения канал и организира режима за достъп, съвместно с нотариусите, които ще осигурят техническите условия и средствата за получаване на данните.

ПРЕДПРИЕМАТ СЕ МЕРКИ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА ЕЛЕКТРОННОТО УПРАВЛЕНИЕ В АДМИНИСТРАЦИЯТА


01 Септември 2010

Правителството задължи всички министри, председатели на държавни агенции и държавни комисии и изпълнителни директори на изпълнителните агенции да представят на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията в срок до 30 септември т. г. информация за административните услуги в техните ресори с най-висок обществен ефект и за сроковете, в които съответната администрация ще премине изцяло към електронен вътрешноведомствен документооборот. След като анализира данните, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще изготви обобщен доклад до Министерския съвет с предложение за необходимите конкретни мерки за осъществяването на електронното управление.

Електронното управление е приоритетна политика за правителството. То беше посочено като един от инструментите за излизане от икономическата криза, за намаляване на корупцията, на разходите в администрацията и увеличаване на нейната прозрачност. Правилата за работа на административните органи в това отношение са уредени със Закона за електронното управление. Той ги задължава да предоставят всички услуги в рамките на своята компетентност и по електронен път. Друго задължение на административните органи е да си набавят необходимите данни за предоставяне на услугите служебно. Вътрешният обмен се осъществява чрез Единната среда за обмен на електронни документи, която вече е изградена в МТИТС.

За пълното въвеждане на електронното управление е необходима спешна проверка и анализ на състоянието на администрациите да участват активно в него, да определят приоритетните услуги, финансовите средства и сроковете, необходими за започване на електронното им предоставяне, сроковете за сертифициране на административните информационни системи и т. н. Тази информация ще послужи и за разработването на Пътна карта към Стратегията за електронно управление в България до 2015 г.