29 май 2009
[CCICMT:679] Николай Василев открива по два пъти едно и също нещо
Официално представяне
В понеделник, 1 юни 2009 г., от 11:00 часа в община Каварна (ул. "Добротица" 50) министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев, съвместно с "Майкрософт България" и община Каварна, ще демонстрира първата внедрена и работеща електронна "Платформа за изграждане и предоставяне услуги на гражданите". Представянето ще бъде направено от министър Николай Василев, кмета на община Каварна Цонко Цонев, генераления директор на "Майкрософт България" Огнян Киряков, Ян Мулфайт, председател на "Майкрософ" за Европа и Пламен Матеев, управител на ЦАПК "Прогрес" ООД.
"Платформата за изграждане и предоставяне услуги на гражданите" беше представена като пилотен проект в края на месец ноември 2008 г. Целта й е осъществяване на промяна в процесите и значително подобряване качеството на обслужване на гражданите и бизнеса в общинските администрации. Каварна е първата община в България, която внедри платформата.
27 май 2009
[CCICMT:678] МОН дава на 70 000 учители до 15 лева месечно за домашен Интернет
В рамките на инициативата 70 хиляди учители ще получат субсидия за домашен Интернет достъп. Тя ще е в размер на 15 лева месечно. Условието е преподавателите да работят с 1 до 12 клас и да предоставят валиден e-mail адрес, който активно ползват.
Включването на учителите в програмата ще стане на две вълни. Първата ще бъде през юни. Тогава Интернет ще бъде осигурен за 20 до 25 хиляди учители. Те ще получат субсидия за период от една календарна година. Останалите ще получат субсидията към началото на септември, така че да могат да ползват домашен Интернет от началото на новата учебна година. За тях периодът на субсидията ще бъде 9 месеца.
За да заявят желание да получават субсидия за домашен Интернет, учителите трябва да се регистрират в уебсайт, създаден за целта - internet.mon.bg/teachers. Там те ще могат да се логнат с потребителското си име и паролата, които имат за националния образователен портал. Който няма регистрация в портала, ще трябва да си направи такава, за да може да се логне в сайта за заявки за домашен Интернет.
В специалния сайт учителите трябва да попълнят анкета, предоставяйки информация, съобразно която ще бъдат формирани двете вълни - юнска и септемврийска. В анкетата те ще представят лични данни за себе си. Всеки показател ще носи определен брой точки. Въз основа на тях ще бъдат направени двете „класирания". Сред критериите са такива като образователна степен, допълнителни специализации, наличие на компютърна грамотност, сертификати за ИТ умения, собствен блог, собствен уебсайт, владеене на чужди езици, разработвани е-уроци и т.н. По-висок брой точки ще се дават за по-висока образователна степен, за наличие на ИТ умения и ИТ сертификати и др. Ще се попълва информация и за социалния статус на преподавателя - месечно възнаграждение, дали има деца в ученическа възраст и т.н. Значение ще има и това дали има преносим компютър, дали разполага с устройство за безжичен Интернет и т.н. Роля при точкуването ще има и това дали преподавателят е директор на училище, дали е класен ръководител, дали има някакви увреждания.
Регистрацията в сайта ще бъде отворена тази вечер в полунощ. Тя ще тече до 10 юни. След това, до 15 юни, ще бъде направено т. нар. „класиране". Системата автоматично класира учителите според зададените критерии - нищо не се прави на ръка, подчертаха от образователното ведомство.
През тези две седмици на регистрация учителите могат да разглеждат информацията за инициативата, да разучават офертите на доставчиците, да променят избора на доставчик. Регистрацията ще бъде преустановена на 10 юни. Учителите, които не попаднат в юнската група, макар че са се регистрирали, ще бъдат включени в програмата през септември.
Учителите ще могат да избират между различни Интернет доставчици. Изборът ще става отново в специалния сайт. Министерството е уведомило за своята кампания общо над 300 Интернет доставчика на територията на цялата страна. Над половината от тях са откликнали бързо с преференциални оферти за учителите и тези предложения са представени в сайта. Към момента са налични над 12 хиляди предложения от различните доставчици, казаха от МОН> Повечето оферти се ограничават до размера на субсидията - 15 лева. Има и такива за по-високи цени.
След като преподавателите попълнят данните си, в т.ч. и валиден домашен адрес, автоматично ще им бъде показан списък на тези доставчици, които осигуряват покритие на съответния район. Учителите, които и сега ползват Интернет от даден ISP, могат да запазят своя доставчик и пак да получат субсидията.
Тъй като ценовите оферти на доставчиците варират значително и има предложения за над 15 лева, то учителите могат да изберат и по-скъпа оферта - над 15 лева. В такъв случай те ще трябва сами да доплащат разликата. В сайта с оферти списъкът на достъпните доставчици ще представя с черен цвят онези предложения, които са за до 15 лева, а в червено ще се показват офертите, които надхвърлят лимита от 15 лева.
26 май 2009
[CCICMT:677] Вълчев урежда 70 хиляди даскали с безплатен интернет
В сряда образователният министър Даниел Вълчев ще даде старт на проекта за осигуряване на безплатен домашен интернет на българските учители.
В рамките на проекта над 70 000 учители ще имат възможност да получат субсидия за достъп до световната мрежа.
Средствата, които са предвидени за инициативата, са по линия на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси" на Европейския социален фонд
[CCICMT:676] Онлайн диксуия Широколентовият достъп - фактор за икономически напредък
Широколентовият достъп - фактор за икономически напредък
в раздел "Предварителни въпроси" има страхотни бисери ...
http://chat.idg.bg/39_shirokolentoviiat_dostap___faktor_za_ikonomicheski_napredak
25 май 2009
ДАИТС отчетe успехи в информационното общество
Сините: Меликов да бъде незабавно освободен като председател на Борда на директорите на “Информационно обслужване”АД
19 май 2009
350 000 лв. струва черният ПР на Азер Меликов срещу ГЕРБ
Над 350 хиляди лева е стойността на черния медиен пиар, воден масирано срещу ГЕРБ.
Това заяви в Пловдив лидерът на партията Цветан Цветанов, цитиран от БНР.
Поводът за изказването му е стартиралата кампания на Нова зора, в която чрез билбордове и рекламни банери в уебсайтовесе обяснява, че който гласува за ГЕРБ, гласува за Иван Костов.
Цветанов призова ДАНС да осъществи проверка върху разходването на средствата не само от партия „Нова зора", но и от БСП във връзка с регистрирания на 23 април сайт bojkostov.org.
Според него премиерът Сергей Станишев носи персонална отговорност за създаването на предпоставки за некоректна предизборна кампания.
Определено зад черния медиен пиар стои премиерът Станишев, категоричен е Цветанов. Той посочи името на Азер Маликов, който по думите му е част от политическия кабинет на министър-председателя и член на борда на директорите на фирмата „Информационно обслужване". Припомняме, тя бе избрана за преброител за евровота.
Цветанов разясни, че именно Маликов е регистрирал сайта, чиято цел е да дискредитира Борисов и Костов. По-късно премиерският съветник го е прехвърлил на Нова зора. Ако
Не знам дали такъв служител трябва да бъде в такава институция, каквото е Министерски съвет, както и в член на борда на директорите на Информационно обслужване, коментира още председателят на ГЕРБ.
БОЙКО БОРИСОВ ПОИСКА ОТ СТАНИШЕВ ДА УВОЛНИ СЪВЕТНИКА СИ АЗЕР МЕЛИКОВ
„Ударени, сами, контузени, ще вървим напред", обеща неформалният лидер на ГЕРБ на симпатизантите си. Макар и на куц крак, днес той откри предизборната кампания на партията си и се скара на премиера заради черния пиар по свой адрес
Невена Картулева
22:55 17.05.2009
„Азер Маликов - най-близкия до Сергей Станишев човек прави клипа срещу нас". Това заяви столичния кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов при откриването на предизборната кампания на партията в Пловдив. Борисов визира антирекламния сайт http://www.boykostov.org, последван от видео и радио разпространение на съдържанието му в почти всички медии в страната. Преди дни със справка бе доказано, че първоначално сайта е бил регистриран на името на Азер Меликов, който е съветник на премиера Сергей Станишев в сферата на информационните технологии и комуникации.
Борисов за пореден път бе категоричен, че сайтът е абсолютна лъжа и е „черен PR, платен с откраднати пари от хората". Столичния кмет подчерта, че няма подписана никаква коалиция с лидера на ДСБ Иван Костов и внушенията за такава са неверни. По думите на Борисов това „не прави чест" на премиера и той трябва незабавно да поиска оставката на Меликов, защото ако той „пипа софтуера на изборите, то те няма да бъдат честни". Борисов упрекна БСП и ДПС, че прибягват до непозволени средства. А парламентарните и европейските избори определи като футболен мач с две полувремена, на който ГЕРБ трябва да бие и то убедително. „В противен случай Станишев и Доган ще ни изиграят номер", заключи той.
Бойкотът срещу опозицията.
Първата пропаганда, посветена на предстоящите избори за европейски и национален парламент, стана факт в началото на месец май. Тогава се появи сайт, чиято цел е да убеди гласоподавателите, че ако подкрепят Бойко Борисов, ще „получат" лидера на ДСБ Иван Костов, а от това България ще загуби. Внушението се основава на изказване на Борисов пред българската общност в Чикаго, че с Костов са намерили общ език. Наскоро започна разпространение на клипа в повечето телевизии и радиостанции, пуснати са и банери в редица сайтове. Като автор на идеята официално бе сочена партия „Нова зора", чието лого дори стои на рекламните карета. Формацията е един от партньорите на БСП в „Коалиция за България", която на предишните избори обаче беше част от „Атака". Преди дни проверка на журналисти показа, че сайта първоначално е бил регистриран на името на Азер Меликов. Междувременно опозицията разпространи по медиите модификация на същия рекламен материал, но с лицата на Станишев и Доган и надписа "Гласуваш за Станишев, получаваш Доган".
Кой е Азер Меликов?
Съветникът на премиера вероятно щеше да остане неразпознат, ако не беше прословутото интервю на президента Георги Първанов пред в. "Труд" от 12 юни миналата година. Тогава Първанов критикува назначенията на премиерски съветници в бордовете на държавни предприятия и упоменавана няколко от няколко от тях, стигайки до името на Азер Меликов.
От дейностите на премиерския съветник може да се заключи, че той явно е една от редките енциклопедични личности. Азер Меликов е бивш служител в международния отдел на БСП, но като близък до Станишев следи няколко ключови дейности. Това са информационни технологии и комуникации, проблеми на младежта и спорта, здравеопазване, образование и наука. Някои преписват на Меликов и поглед върху хазарта и енергетиката.
Освен това информатикът е член на Съвета за управление на проекта на Световната банка в българското здравеопазване, който разпределя сериозен финансов ресурс. Заедно с това е участвал и в друг съвет към Министерството на финансите - по управление на проекта "Краун Ейджънтс" (частния английски консултант на агенция "Митници"). Не на последно място е бил и председател на Управителния съвет на "Информационно обслужване", където сега на негово място е назначен Георги Петров. Макар да има толкова широко поле на занимания, Меликов е около 30-годишен.
„Информационно обслужване" АД е фирмата, която се занимава с преброяването на изборните бюлетини. Математикът проф. Михаил Константинов от Централната избирателна комисия (ЦИК) коментира за Bulgaria news, че е недопустимо служител на фирмата по преброяването да прави PR акции срещу някого.
Станишев се хвали и агитира от личен сайт
Станишев се хвали и агитира от личен сайт
Премиерът Срегей Станишев включи в предизборната борба и своя личен сайт. Всеки, който иска, може да се свърже с него и да му задава въпроси. Премиерът е поел отговорността да отговаря лично. Сайтът е www.stanishev.bg, като в блога към него Станишев ще публикува свои речи, та дори и неща, останали извън новинарските емисии. Всеки може да види, че любимата му книга е "Майстора и Маргарита" на Михаил Булгаков, а любимата му песен - на „Бийтълс". Станишев не пропуска да се похвали. На сайта има и негова автобиография. Там той споделя как България е постигнала "успехи, които никога не сме мислели, че са възможни" заради решенията, взети от него.
18 май 2009
Korea to Diversify Web Sites for e-Gov't Service
According to the government Sunday, users of these ``non-traditional'' browsers will be able to file for year-end tax returns, sign up for a new passport or look for job openings and do much more at various service Web sites operated by the state.
The Ministry of Public Administration and Security, which is in charge of directing e-government initiatives, said that it will invest 11.5 billion won this year for technical projects to increase the browser compatibility of 49 e-government service Web sites.
Starting 2011, all of the 150 e-government Web sites are expected to be accessible from any browser.
http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2009/05/116_45054.html
16 май 2009
Сайтът boykostov.org първоначално е регистриран на името на Азер Меликов
Сайтът boykostov.org, в който се води предизборна кампания срещу Бойко Борисов и Иван Костов, първоначално е регистриран на името на Азер Меликов, показа проверка на Re:TV, пише "Стандарт".
В политическия кабинет на премиера има експерт по информационни технологии със същото име, който е и в борда на "Информационно обслужване". Първата регистрация е от 23 април, като Азер Меликов е посочен и като създател, и като лице за техническа поддръжка на сайта. По-късно регистрацията е променена на името на Иван Петров.
Сайтът е създаден от политическа партия "Нова Зора", която е партньор на БСП в "Коалиция за България". В един от предизборните клипове, качени на сайта, лицето на столичния кмет постепенно приема чертите на синия експремиер, докато текат надписите "Ако подкрепиш Бойко, получаваш Костов".
14 май 2009
България - ЕК откри нова наказателна процедура срещу България
Откритият днес първи етап на наказателната процедура предвижда двумесечен срок за реакция, ако след изтичането му няма зодоволителни резултати следва второ и последно писменно предупреждение после случая може да бъде отнесен до Европейския съд. /БЛИЦ
13 май 2009
EU RFID policy
Малки чипове с голям потенциал: новите препоръки на ЕС ще гарантират, че баркодовете през XXI век ще зачитат неприкосновеността на личния живот
Европейските граждани трябва да имат възможност да упражняват контрол над „умните" чипове, представляващи световен пазар, който ще се увеличи пет пъти през следващото десетилетие, като същевременно са в състояние да ги използват лесно, за да бъде животът им по-лек. Понастоящем съществуват повече от 6 млрд. умни чипа, представляващи микроелектронни устройства, които могат да бъдат вграждани в различни използвани във всекидневието предмети, от хладилници до автобусни карти. Посредством технологията за радиочестотна идентификация (RFID) те могат да обработват автоматично данни, когато се намират в близост до „четящи устройства", които ги активират, улавят радиосигнала им и обменят данни с тях. Тези чипове се намират в картите, които използвате, за да влезете в офиса си, както и в картите за заплащане на автомагистралните такси. Днес Европейската комисия прие набор от препоръки, за да гарантира, че всеки, който участва в проектирането или употребата на технологии, използващи такива умни чипове, ще опазва основното право на личността на неприкосновеност на личния живот и защита на данните, съдържащо се в Хартата на основните права на Европейския съюз, провъзгласена на 14 декември 2007 г.
„Умните чипове представляват обещаваща технология и могат на направят живота по-лесен във всички отношения. Става дума за предмети от всекидневието, които изведнъж стават умни чрез свързването им към мрежа и обмена на информация по нея. Например умният хладилник ви осведомява, че млякото ви е с изтекъл срок на годност, или умната опаковка на храната предупреждава родителите за евентуалната опасност от алергии", отбеляза г-жа Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на информационното общество и медиите. „Използването на малките умни чипове, за да се направи възможна комуникацията между предметите, притежава очевиден икономически потенциал. Но европейските граждани не трябва да се окажат неподготвени по отношение на новата технология. Ето защо Комисията днес представи настойчиви препоръки към промишлеността. Европейските потребители трябва да бъдат сигурни, че ако и когато се използват техни лични данни, личният им живот ще остане неприкосновен, дори и в постоянно изменящата се технологична среда.
Ето защо Комисията желае технологията за радиочестотна идентификация да дава възможност на потребителите да упражняват контрол върху сигурността на данните си, което е най-добрият начин да се осигури успехът на тази технология. Освен всичко друго европейският дял на световния пазар на умни чипове ще достигне 35 % през следващите осем години."
Умните чипове (или радиоетикетите) могат, и дори вече го правят, да окажат голямо влияние върху изпълняваните от бизнеса задачи, обществените услуги и потребителските продукти, като осигурят по-ефективно рециклиране или здравни услуги или намалят времето за чакане на бариерите за заплащане на автомагистралите и за получаване на багаж на летището. За да се гарантира, че Европа ще е готова за тези промени, Комисията днес обяви следните принципи за неприкосновеност на личния живот и защита на данните при тяхното използване:
- потребителите следва да имат възможност да проверяват дали в продуктите, които закупуват в магазина, се използват умни чипове или не. Когато потребителите купуват продукти, съдържащи умни чипове, те трябва да бъдат дезактивирани автоматично, незабавно и безплатно на мястото на продажба, освен ако потребителят не заяви изрично желанието си чипът да остане активиран. Могат да се правят изключения, например за избягване на ненужно натоварване на търговците на дребно, но само след оценка на отражението на чипа върху неприкосновеността на личния живот;
- компаниите или публичните органи, използващи умни чипове, следва да информират по ясен и прост начин потребителите, така че те да разберат дали техните лични данни ще бъдат използвани, както и какъв тип информация ще бъде събирана (като име, адрес или дата на раждане) и с каква цел. Те следва да осигурят и ясно етикетиране за идентифициране на устройствата, които „четат" съхранената в умните чипове информация, както и точка за контакт за гражданите, която да им позволи да получат повече информация;
- сдруженията и организациите на търговците на дребно следва да насърчават информираността на потребителите относно продуктите, съдържащи умни чипове, посредством общоевропейски знак, указващ наличието на умен чип в определен продукт;
- компаниите и публичните органи следва да извършват оценки за въздействието върху неприкосновеността на личния живот и защитата на данните, преди да използват умни чипове. Тези оценки, чието провеждане се контролира от националните органи за защита на данните, следва да гарантират, че личните данни са сигурни и добре защитени.
През 2008 г. в света са продадени 2,2 млрд. етикета за радиочестотна идентификация като използваните за заплащане на автомагистрални такси или за идентифициране на транспортни контейнери, а близо една трета от тях са продадени в Европа. Световният пазар на етикети за радиочестотна идентификация се оценява на 4 млрд. евро през 2008 г. и ще достигне 20 млрд. евро до 2018 г.
Контекст:
През 2006 г. Европейската комисия проведе обществено допитване (IP/06/289) относно развитието и употребата на умни чипове (или технологии за радиочестотна идентификация). На тази основа през март 2007 г. тя прие съобщение (IP/07/332), от което става ясно, че обществеността очаква предприемането на по-нататъшни действия в областта на неприкосновеността на личния живот и защитата на данните. Представената днес препоръка, изготвена след консултации с всички заинтересовани страни (промишлени отрасли, които са доставчици или потребители, организации по стандартизация, потребителски организации, групи на гражданското общество и профсъюзи) е отговор на тези очаквания и се стреми да създаде равни условия за европейската промишленост, като същевременно се опазва неприкосновеността на личния живот на гражданите. Сега държавите-членки разполагат с две години, за да информират Комисията за стъпките, които възнамеряват да предприемат, за да се гарантира изпълнението на целите на препоръката. В срок от три години Комисията ще изготви доклад за изпълнението на препоръката, който ще включва анализ на нейното въздействие върху фирмите и публичните органи, използващи умни чипове, както и на отражението ѝ върху гражданите.
С препоръката може да се запознаете на адрес:
http://ec.europa.eu/information_society/policy/rfid/index_en.htm
[CCICMT:665] Около 1,3 млн. души у нас нямат възможност за достъп до бърз интернет
„Може обосновано да се предположи, че не повече от 1,3 млн. души (около 17% от населението или около 500 хиляди домакинства) в не повече от 3800 села не могат да получат широколентов интернет достъп", заяви по време на конференция в София Минчо Панков, изпълнителен директор на компанията Трансат АД, която изгражда сателитни мрежи за корпоративния и публичния сектор. Панков уточни, че няма актуална официална информация за наличието на широколентов интернет във всяко едно населено място на страната.
По думите му в 231 от общо 264 общини в България няма населено място с над 30 хил. души. В такива общини живеят 3,2 млн. души, или 42% от населението на страната.
„Не повече от 10-15% от домакинствата в селските райони реално се интересуват от достъп до интернет", коментира той. Според него домакинствата не могат да си позволят да плащат повече от 15-20 лв. месечно за интернет достъп, а общият брой потенциални потребители възлиза на 50-75 хиляди домакинства.
„В повечето от населените места, в които живеят потенциалните потребители, липсва бизнес интерес за изграждане на оптическа мрежа. Намесата на държавата за преодоляване на "цифровата пропаст" в селските райони е наложителна", смята изпълнителният директор на Трансат АД.
Като положителен пример за проект с национален обхват, показал добри резултати за преодоляване на "цифровата пропаст", Панков посочи проектът на Министерството на образованието и науката (МОН) за доставка чрез интернет на IP свързаност (осигуряваща директна връзка между обектите) за 2615 училища и 153 помощни звена в около 1500 населени места. Получени са 9630 оферти от 280 доставчика, като 177 фирми са били одобрени. По думите на Панков най-много обекти е получила БТК – около 700 обекта, а 10 доставчика са с по един обект. Свързаността е активирана от повече от 40 дни, но все още не всички обекти са свързани.
„Предстои обявяване на инициатива за субсидиран домашен интернет достъп за учители, в рамките на която 70 хил. учители ще получат по 15 лв. месечно за период между 9 и 12 месеца", добави Минчо Панков.
Предвиденото финансиране от страна на Европейския съюз (ЕС) за широколентов достъп до интернет в селските райони според резолюцията на Европейския парламент (ЕП) от 6 май е на стойност над 1,02 млрд. евро за всички страни-членки, от които 25-30 млн. евро за България (83% за усвояване за 2009г. и 17% за 2010г.). Сумата е свързана с друг финансов пакет, разпределението на който се прави на национално ниво, като основното му предназначение включва широколентовия интернет, млечния сектор, възобновяемите енергийни източници и биоразнообразието.
Средствата за широколентов интернет са предназначени за широколентови инфраструктури и съпътстващи инсталации и поддръжка, а управлението им ще бъде поверено на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) или на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС). Бенефициентите се определят на национално ниво, като не се конкретизират или ограничават.
„Полагането на оптична инфраструктура е част от градското планиране, а не от това на отделен оператор", смята Иван Димитров от Ериксон Телекомюникейшънс България.
Като възможни модели на собственост, организация и управление на „дигиталната" община Петър Статев, председател на ИКТ Клъстер, посочи следните: модел на равноправен достъп, частен оператор на услуги и пълен обществен контрол.
„Моделът на равноправен достъп е широко подкрепян от редица международни институции, включително ЕС, докато другите два варианта са крайни. Все пак няма модел, който да е приложим за всички региони", коментира Статев.
При модела на равноправен достъп общината изгражда инфраструктурата, която се отдава под наем на компания, занимаваща се с управление на мрежи. Компанията, която наема инфраструктурата, продава достъпа до ресурса на оператори и други доставчици на услуги към крайни клиенти.
„Не е подходящо общините сами да кандидатстват по тези проекти, тъй като парите няма да бъдат изхарчени за широколентов достъп. Ще настояваме общините да кандидатстват в консорциум с доказани телеком оператори", смята Петър Статев.
В срок до края на месеца държавите членки на ЕС трябва да актуализират националната референтна рамка, като предвидят в програмите си за развитие на селските райони списък на видове дейности, свързани с развитие на широколентовата инфраструктура и оборудване.
„За местата, където вече има широколентов достъп, не е оправдано да се дават средства. Можем да си поставим за цел в програмата за широколентов достъп през 2010 г. 100% от населението в селските райони да има достъп до интернет в населеното място, в което живее, а не на 20 км от дома си, както се предвижда в проекта на ДАИТС. Интернет услугата за крайните потребители трябва да е на поносима цена - като водата, електричеството или телевизията, за да може всяко домакинство да си го позволи", заключи Панков.
„Ако инвестираме само в кабели, след пет години може да се окаже, че инвестицията не е била достатъчно умна. Трябва да се инвестира повече в научни изследвания, приложени във фирмите и насочени към нови услуги", смята Тодор Ялъмов от Фондация приложни изследвания и комуникации. По негово мнение не е много разумно да има равноправен достъп и за хора, които нямат желание. Според Ялъмов е по-добре да се инвестират малкото средства там, където има желание, а хората, които работят, ще осигурят достъп и на близките си от по-отдалечените райони, за да могат да общуват с тях.
[CCICMT:664] Оборудват с компютри и интернет библиотеките в страната
Достъп до интернет и ползване на информационно-комуникационни технологии (ИКТ), инфраструктура и оборудване в 900 обществени библиотеки у нас, предвижда реализацията на програмата „Глобални библиотеки" в България.
Програмата е представена днес на президента Георги Първанов от Дебора Джейкъбс - ръководител на програма „Глобални библиотеки" на фондация „Бил и Мелинда Гейтс", Сири Освалд - координатор на програмата „Глобални библиотеки" за България, Румъния и Украйна, и Хенри Джаклин - постоянен представител на ПРООН в България, съобщи прессекретариатът на Държавния глава.
„Глобални библиотеки" предвижда и частично обхващане на още 700 библиотеки у нас, осигуряване на нови 5400 компютърни работни станции, предоставящи безплатен достъп до интернет, обучение по ИТ на близо 3000 библиотечни служители.
Държавният глава е изразил увереност, че програмата ще придаде ново качество на библиотечното дело у нас, ще достигне до повече българи и ще се превърне в основен фактор за утвърждаване на българските библиотеки като средища на знанието и развитието на информационното общество у нас.
ЕК създаде изисквания за интелигентните RFID етикети
Етикетът трябва да бъде деактивиран в крайния пункт за продажба, освен ако потребителят изрично не поиска да бъде запазен
Европейската комисия създаде код за поведение на компанииите, използващи радиоидентификация (RFID етикети), който би трябвало да запази личната неприкосновеност на гражданите и да позволи по-бързото проникване на новата технология.
Около 2,2 млрд. RFID етикети са продадени в света през миналата година, една трета от които в Европа. Те са вградени в широк кръг от продукти, включително контейнери и смарткарти, използвани за плащане на магистрални такси.
Комисията очаква употребата на RFID етикети да нарасне 5 пъти през следващото десетилетие, като идентификатори ще бъдат добавяни към масовите потребителски стоки като автобусни карти, хладилници и дори дрехи.
Има „ясен икономически потенциал' в използването на RFID чипове, които позволяват комуникацията между обекти, заяви комисарят за информационното общество Вивиан Рединг. Тя добави обаче, че европейските граждани „никога не трябва да остават неинформирани за новата технология.'
Правилата за поведение, създадени от ЕК, са под формата на формална препоръка към националните правителства и бяха одобрени от индустрията.
„Вече имаме яснота и работна рамка, в която производителите и търговците могат да започнат или да разширят внедряването на RFID, така че да осигурят предимствата на тази технология на потребителите в Европа', казва Мигел Лопера, изпълнителен директор на GS1 EPCglobal, организация, рекламираща RFID стандартите.
Някои компании са отложили разработката на RFID базирани приложения, тъй като знаеха, че комисията подготвя подобна препоръка, казва Лопера. Потребителите вече ще се възползват от по-ниските цени, по-голяма наличност от продукти, по-бързи доставки, както и от следпродажбени ползи като по-бързи сервизни поправки и връщане на дефектирали продукти, добавя Лопера.
Препоръката на ЕК вижда бял свят след проточили се доста време консултации с групи за защита на личните данни, потребителски групи, търговски вериги и производители на интелигентни чипове. Тя е създадена да потисне страховете, че новите идентификатори могат да бъдат използвани за проследяване движението на потребителите или компрометиране на техните лични данни. В препоръката са залегнали 4 основни принципа, които всички компании, използващи или правещи RFID чипове, трябва да спазват:
- Чипът в RFID съвместим продукт трябва автоматично да се деактивира в точката за продажба веднага след като продуктът е купен от клиент, освен ако потребителят изрично не поиска идентификаторът да остане активен.
- Компаниите и властите, използващи смарт чипове, трябва да дават на потребителите ясна и проста информация, така че те да разберат дали се използват личните им данни, какъв тип данни се събират (като име, адрес и дата на раждане) и за каква цел. Те също трябва да предоставят ясни указания за разпознаване на четците, т.е. устройствата, които четат информацията, записана в смарт чиповете.
- Асоциациите на търговците трябва да промотират запознаването на потребителите с продуктите, съдържащи смарт чипове чрез употреба на общовалиден знак, показващ къде продуктите използват технологията.
- Компаниите и властите трябва да проучат влиянието върху защитата на личните данни преди да използват смарт чиповете. Тези оценки, прегледани повторно от националните ведомства по защита на личните данни, трябва да гарантират, че персоналните данни са сигурно и добре защитени.
Препоръката на Еврокомисията не специфицира как RFID етикетите трябва да бъдат премахнати след деактивирането им."
08 май 2009
86 877 души е щатната численост на държавната администрация към 31 декември 2008 г.
За втора поредна година има 100 % отчетност на всички администрации. През 2008 г. са създадени три административни структури, но са закрити девет.
В края на 2008 г. общият брой на административните структури в централната администрация е 108. 67,5 % са служителите с висше образование като се наблюдава леко увеличение по този показател. Езиковата компетентност също се увеличава – всяка година се увеличават чиновниците, които знаят английски език. През 2008 г. – 27 % са именно знаещите английски език, 20,8 % - руски, 4,5 – френски, 3,9 % - немски и т.н.
Проведени са четири централизирани конкурси за назначаване на младши експерти за целия мандат. Провеждането им е със среден успех, каза министърът. Според документа броят на проведените обучения през миналата година е 57 731.
03 май 2009
[CCICMT:659] Меглена Кунева: Информацията е ключът към доверието в дигиталния свят
Информацията е ключът към повишаване на потребителското доверие в дигиталния свят. Това каза еврокомисарят по защитата на потребителите Меглена Кунева на представяне на Платформата "Наръчник на потребителите в дигиталния свят".
В резултат на призива на Европейския парламент да се обяснят правата на потребителите в дигиталния свят се появи еYou Guide - онлайн наръчник с практически съвети. Наръчникът е многоезичен, обяснява всички въпроси, които притесняват потребителите, и е организиран с въпроси и отговори. Обясненията са на достъпен език.
Наръчникът третира голяма част о правата на потребителите. Той насочва вниманието към области, в които политиката на защита на потребителите трябва да бъде засилена. В него място са намерили въпроси и оплаквания на гражданите на ЕС.
Официалното откриване на сайта ще се състои на 5 май в Страсбург. Специално за представянето му в България пристигна еврокомисарят по въпросите на информационното общество и медиите Вивиан Рединг, присъства и еврокомисарят по потребителските въпроси Меглена Кунева.
На събитието стана ясно, че аколо 50 % от европейските домакинства имат достъп до широколентов интернет. У нас те са само 21%. Едва 7% от хората, които имат широколентов интернет, пазаруват през интернет извън страната си. Това е свързано с липсата на доверие, обясни Вивиан Рединг.
Средно 39% от потребителите изпитват съмнение дали са в безопасност, когато пазаруват по Интернет. В България 27% от потребителите смятат, че не са в безопасност и затова не поемат рискове. 42 на сто от европейците пък не извършват никакви финансови транзакции по интернет, в България тази цифра е 66%.
Рединг съобщи още, че Европейската комисия (ЕК) ще бъде спомоществовател на инициатива за европейска система за щемпели и знаци за доверие заради липсата на такова от страна на потребителите.
02 май 2009
[CCICMT:658] Меглена Кунева и Вивиан Рединг представят нов наръчник на потребителите
01 май 2009
[CCICMT:657] Специален доклад 301 за 2009: България не е сред наблюдаваните
България не е между наблюдаваните държави в Специален доклад 301 на Американския търговски представител USTR за 2009 година, макар че има такова предложение от IIPA / (за какви проблеми в България е докладвала IIPA).
2009 Special 301 Report посочва държавите, които не защитават интелектуалната собственост на необходимото равнище. В приоритетния лист за 2009 са 12 държави (Канада, Китай, Русия), в листа за наблюдение са 33 държави, между които и държави от ЕС - Полша, Унгария, Чехия, Румъния, Гърция, Италия, Испания, Финландия.
България не е извадена от списъците, както някои медии са писали, защото в последните години не е била в списъците за наблюдение.