Японската версия на т. нар. „интелигентни градове' съществува в онзи бъдещ свят, в който изкопаемите горива са вече напълно изчерпани.
Алтернативни източници на енергия като слънцето, вятъра и ядрената енергия са впрегнати да генерират ток в масови количества.
Тази енергия се разпределя между сгради, домове и електрически автомобили, които са свързани помежду си чрез „интелигентни мрежи', които наблюдават потреблението в рамките на мрежата за постигане на максимална ефективност.
Целта е драстично намаляване на въглеродните емисии - в идеалния случай до нула - за които много учени смятат, че са основен причинител на глобално затопляне.
По-голямата мечта на Япония обаче е инелигентният град да се превърне в следващото голямо „нещо" за износ.
Това би трябвало да даде сили за нов растеж на икономиката й в момент, когато страната се намира в икономически спад и бива засенчена от Китай, втората по големина икономика в света след САЩ.
Град Йокохама, разположен югозападно от Токио, е мястото на провеждане на един социален и инфраструктурен експеримент за създаване на „интелигентния град", на който останалата част от света ще може да подражава.
Стартиран през тази година, пректът „интелигентният град Йокохама"е пет-годишна пилотна програма, реализирана от консорциум от седем японски компании - Nissan Motor Co., Panasonic Corp., Toshiba Corp., Tokyo Electric Power Co., Tokyo Gas Co., японската Accenture и Meidensha Corp.
„Искаме да изградим един социален модел, който може да бъде копиран в чужбина", казва Масато Нобутоки, ръководител на проекта.
„Йокохама е място, където чуждите култури са навлезли в Япония преди 150 години и след това са се разпространили из останалата част на страната." Сега, смята той, е време за обратното - Япония да тръгне през Йокохама, за да разпространи постиженията си по света.
- Sent using Google Toolbar"
Няма коментари:
Публикуване на коментар