26 юли 2010

Актовете за раждане и брак стават изцяло електронни

Актовете за раждане и брак стават изцяло електронни: "Актовете за раждане и брак стават изцяло електронни

Актовете за раждане, за сключен граждански брак и за смърт ще се поддържат само в електронен вид. Това предвиждат промени в Закона за гражданската регистрация, публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Сега регистърът на населението се поддържа на хартиен носител, а за всяко лице се създава личен регистрационен картон. След това пък данните се въвеждат в електронните масиви на Национална база данни 'Население'.

Предвижда се регистърът на населението да се поддържа само в цифров вид и да бъдат създадени електронни еквиваленти на актовете за раждане, за сключен граждански брак и смърт. Идеята е те да се подписват от служителите на дирекция 'Гражданска регистрация и административно обслужване' (ГРАО) с универсален електронен подпис, който да е доказателство за отразените в тях данни. В мотивите се посочва, че така удостоверения за актовете за гражданско състояние ще могат да се издават от всяка една община в България. В момента такива документи се издават от администрацията на 28-те областни града у нас, защото там се съхраняват хартиените регистри на населението.

- Sent using Google Toolbar"

21 юли 2010

20 юли 2010

„Ел Би Булгарикум” и „Мейджи Дейриз Корпорейшън” обсъждат съвместно навлизане на нови пазари / Българска икономика / Икономика / Ekip News

„Ел Би Булгарикум” и „Мейджи Дейриз Корпорейшън” обсъждат съвместно навлизане на нови пазари / Българска икономика / Икономика / Ekip News: "„Ел Би Булгарикум” и „Мейджи Дейриз Корпорейшън” обсъждат съвместно навлизане на нови пазари
19 юли 2010 / 18:39

* Снимки към новината

Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов се срещна днес, 19 юли, с висшия мениджмънт на японския консорциум „Мейджи Дейриз Корпорейшън”. Японската делегация, водена от президента на компанията Шигетаро Асано, е в България, за да обсъди с партньорите си от „Ел Би Булгарикум” и МИЕТ възможностите за разширяване на сътрудничеството, включително и на пазарите на трети страни.

Защитата на правата на интелектуалната собственост, свързани с българското кисело мляко, възможностите за внедряване на нови технологии за разширяване на пазара в Япония и региона, както и визията на МИЕТ за развитие на „Ел Би Булгарикум” бяха сред основните теми на разговорите.

Сътрудничеството между „Ел Би Булгарикум” и „Мейджи” е едно от най-позитивните партньорства като цяло в българската икономика, подчерта зам. министър Евгени Ангелов. Той представи визията на министерството за развитие на „Ел Би Булгарикум”.

По неговите думи, приоритетите, свързани с работата на „Ел Би Булгарикум” в момента са съсредоточени в три основни направления: защита на интелектуалната собственост с всички възможни механизми, развитие на международните партньорства на компанията и технологично обновление на мощностите. Основен приоритет за „Ел Би Булгарикум” е по-агресивното отстояване на позициите на държавната компания и въвеждането на най-добрите международни практики в лицензионните отношения, стана ясно по време на срещата.

Нашите амбиции са да работим с „Мейджи” на колкото е възможно повече пазари заедно – там, където интересите ни съвпадат, подчерта г-н Ангелов.


Корпорацията “Мейджи” е основана през декември 1917 г. и в момента е лидер на пазара на млечни продукти в Япония. Произвежда млечни продукти, функционални храни, храни за подрастващи, фармацевтични продукти и козметика, съоръжения за млекопреработването, фураж, безалкохолни напитки, и др. От близо 40 години тя е стратегически партньор на българската компания “Ел Би Булгарикум” ЕАД, която е 100 процента собственост на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма.

Ел Би Булгарикум ЕАД е единствената държавна компания в млекопреработвателния сектор в България. Дружеството притежава две производствени поделения – в София и Видин, както и модерен Център за научноизследователска дейност, където се съхранява и уникалната колекция от над 1000 млечнокисели бактерии и повече от 100 различни комбинации закваски.

„Мейджи” внася в Япония млечнокисели бактерии и произвежда българско кисело мляко за японския пазар. Продуктите, произведени от „Мейджи” на базата на българските млечно-кисели бактерии, заемат близо 40% от пазара на кисело мляко в Япония. Само от една разфасовка на кисело мляко компанията продава годишно по 500 млн. броя кофички на японския пазар. Мейджи има лицензионен договор с „Ел Би Булгарикум” до 2020 година. Представители на корпорацията са изразили интерес към подпомагане на „Ел Би Булгарикум” в продуктово и технологично отношение.

- Sent using Google Toolbar"

19 юли 2010

52 хиляди страници отчет на първия междинен доклад по проект на БТПП пристигна в Агенцията по заетостта

52 хиляди страници отчет на първия междинен доклад по проект на БТПП пристигна в Агенцията по заетостта: "Екипът по управление на проекта „Повишаване на обществената нетърпимост към неформалната икономика при трудовоправните и осигурителните отношения и превантивни действия за ограничаването й” днес предаде на Агенцията по заетостта първия междинен доклад по изпълнение на проекта. Впечатляващият обем от 24 класьора, и 20 кашона отчетни документи и доказателствени материали, общо над 52 хиляди страници, изминаха пътя до сградата на Агенцията натоварени на кола–комби, на която багажникът не успя да се затвори. Проектът е предвиден за оценка и практическо предотвратяване на нелоялната конкуренция от т.н. «сив» сектор и за защита правата на заетите лица.

«Жал ми е за всичката тази хартия, която ако се допускаше да се представя в сканиран вид, щеше да спести много усилия и на държавната администрация и екипа на проекта» - каза по този повод ръководителят на проекта г-жа Беата Папазова.

По изпълнението на проекта до сега са анкетирани 6337 работодатели и лица от целевите отрасли и региони във важните за малкия и среден бизнес от 28-те области на България: производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия; производство на текстил и изделия от текстил, производство на облекло; гражданско строителство и изолации; хотелиерство и ресторантьорство; транспорт, спедиция и съобщения; операции с недвижимо имущество, наемодателна дейност и бизнес услуги; учебно – образователни услуги.

Анкетното проучване на БТПП е най-значителното по обхват от провежданите до сега в страната, защото освен по региони, ще възпроизведе степените на информираност относно действащата нормативна уредба на трудовоправните и осигурителните отношения също и по отрасли.

ВИЖ ВИДЕОТО КЪМ ЛИНКА!

- Sent using Google Toolbar"

17 юли 2010

е-бъдеще на кръстопът

 Замисля се създаването на нов орган, който да координира технологичната политика на държавата
Асен Георгиев

Знаете ли, че държавната администрация не би трябвало да изисква удостоверения за актуално състояние на хартиен носител, а да се сдобива с тях по служебен път чрез електронна система? Това би трябвало да е така от юни 2008 г. Или поне според член 2 от Закона за електронно управление (ЗЕУ), влязъл в сила преди две години

Тъжната реалност е, че въпросният член 2 от ЗЕУ се нарушава, меко казано, често. На практика все още има държавни структури, които изискват от представителите на бизнеса документ, удостоверяващ актуално състояние. При въпрос защо не го получат по служебен път или не го изтеглят от сайта на Търговския регистър, чиновниците обикновено отговарят, че нямат... интернет

Това е само един конкретен пример, който обаче има многобройни вариации. И този път проблемът не идва толкова от служителите зад гишетата, а най-вече е резултат от забавената административна реформа и проточилото се създаване на работещо електронно управление, което от близо 10 години насам се афишира като пенкилер срещу корупция, излишни административни разходи и пропиляно време на бизнеса.

Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) публикува на сайта си през миналата седмица проект на Стратегия за електронно управление на Република България 2010-2015, който трябва да ускори създаването на работещо е-управление. Очакванията на ресорния зам.-министър в транспортното ведомство Първан Русинов са стратегията да бъде приета от Министерския съвет през септември, а по-детайлно разписана програма и пътна карта да бъдат завършени през следващите месеци на есента.

Пропуски

- Финансиране на стратегията е неясно.
- Липсва план за оптимизиране на държавната комуникационна инфраструктура.
- Спорена е идеята във всяка община да има публичен терминал със служител за помощ и обучение.
- Не е засегнат проблемът за софтуерната обезпеченост.
- Липсва описание как ще бъде завършена регистърната реформа.
Амбициозни цели

"Целта на стратегията е преди всичко да направи така, че член 2 от ЗЕУ да започне да се прилага на практика", коментират за "Капитал" представители на ИТ бранша. В нея има четири основни направления: "е-услуги за гражданите и бизнеса; дигитална администрация; информираност на потребителите и институционално изграждане", разяснява Първан Русинов. Проектът предвижда до 2015 г. да се осигури инфраструктура за реализация на 215 реално действащи е-услуги. Също така да се въведат електронни фактури, а търговете в държавната администрация да станат 100% електронни, посочват от МТИТС.

В стратегията са заложени и други конкретни цели, чрез които при евентуално реализиране България има шанс да навакса последните загубени години. Тяхното постигане обаче ще е трудно и вече в бранша се чуват коментари, че някои от тях са прекалено амбициозни. За сметка на това други са подценени - като например заложеното условие до 2015 г. 50% от населението да има достъп до високоскоростен интернет. Това ще стане и от само себе си, коментират експерти. Реалистичното число дори е 65-70%. Разбира се, към момента стратегията е на ниво проект, което предполага, че ще претърпи съответно детайлизиране.

Основно място в стратегията заема идеята за създаване на

Национален съвет за електронно управление
Подобни съвети, чиято дейност не бе никак запомняща се, имаше и при последните няколко правителства. В предложения към момента вариант в него ще участват двамата вицепремиери, министърът на транспорта и двама мениджъри, назначавани от Министерския съвет - един главен технически директор и един, който ще отговаря за разясняването на ползите от е-управлението на високи ниво. "В този състав националният съвет ще обсъжда и съгласува вече изготвени и координирани между администрациите документи. Оперативната работа ще се извършва от представители на високо ниво от всяко министерство (главен секретар или директор)", разказва Първан Русинов. Целта е да се постигне синергия в работата на отделните ведомства и да не се харчат пари за дублиращи се или неефективни дейности. Трябва да се избегне ситуацията, в която кметове купуват по две деловодни системи преди избори, а други - нито една. И също така да се приоритизират разходите за ИТ и е-управление, които през последните години не са никак малко, но се изразходват нерационално. Т.е. да не се купуват компютри, за които няма софтуер или софтуер, за който няма компютри.

За да започне държавата да спазва собствените си закони, поне що се отнася до електронното управление, ще трябва да се изгради и техническа връзка между административните структури. Предстои да бъде създадена единна обменна среда и да се осъвременят административните процеси. Една от ключовите предпоставки за това според Васил Величков, управител на "Грамма Нет Ис" и член на управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), е именно въвеждането на позицията главен технически директор, който ще провежда политики за внедряване на електронно управление и ще има влияние върху ИТ директорите на всички министерства. Заедно с това обаче трябва да се променят и функциите на всички технически директори в министерствата. Според Величков те в момента "крепят статуквото и компютрите по бюрата". Необходимо е да имат визия, да вникват в същността на основните административни процеси на дадено ведомство и да съдействат за тяхното подобряване, убеден е той.

Тодор Ялъмов, експерт от Фондация приложни изследвания и комуникации:
Важна е приоритизацията на е-услугите

Стратегията като документ определено е по-добра от концепцията [Концепция за електронно управление в България 2010 – 2015 г.  от 01.03.2010 - бел. авт.], но все още е повече демонстрация на проектно-консултантските умения на написалите я, отколкото да е кристализирана политическа воля за стратегическа административна реформа. Най-добре щеше да бъде още от самото създаване на правителството да имаме заместник-министър председател и министър с портфейл, пряко отговорен за електронното управление, високите технологии и иновациите, който да има и политическия мандат и административния капацитет да провежда необходимите реформи координирано с останалите министри. Стратегията предвижда действия в посока на по-добра координация, включително институционализирането на главен информационен директор в държавата, но едно преструктуриране на министерствата изглежда с по-големи шансове за успех. Завършването на регистърната реформа е от ключово значение за ефективното е-управление, а тя липсва в стратегията (освен като експертно-технически задачи по оперативната съвместимост и електронната среда за обмен). Приоритизирането на е-услугите и последователността, в която те ще се изграждат, е една от най-важните задачи, поставени в стратегията, и тя трябва да бъде реализирана до месеци, за да има изобщо смисъл от нея.
За пръв път наблюдаваме добре разписани цели, приоритети и показатели, по които да измерваме напредъка по стратегията. Някои от тях не са определени точно, но по-важно е да се гарантира координация между различните ведомства и проекти – например между изпълнението на стратегията за широколентов интернет (МТИТС), програмата за развитие на селските райони (МЗХ) и проектите на местна основа за развитие на електронни услуги.

12 юли 2010

26 млн. евро за е-обмен между администрациите

26 млн. евро за е-обмен между администрациите

08/07/2010 | TechNews.bg

Целта е да се предоставят по-добри услуги

Днес Европейската комисия прие работната програма ISA, която предвижда 26, млн. евро за действия в подкрепа на електронното сътрудничество между публичните администрации в страните членки на ЕС. Решението трябва да помогне на администрациите да обменят информация по-лесно помежду си и да предоставят по-добри услуги на гражданите и бизнеса. ISA означава “решения за оперативна съвместимост за европейските публични администрации”.

Заместник-председателят на Комисията Марош Сефчович, който отговаря за междуинституционалните връзки и администрацията, коментира:”С цел осигуряване на удобни публични услуги за гражданите и бизнеса, публичните администрации работят заедно и обменят информация помежду си и то не само между страните-членки, но все повече и с тези зад граница. Такива трансгранични сътрудничества касаят много аспекти от живота, включително сигурността, правосъдието, околната среда, предложенията за работа и обучение в чужбина, а също така и правенето на бизнес в рамките на единния пазар и правилното изразходване на средствата на ЕС. Програмата ISA подкрепя трансграничното електронно сътрудничество между публичните администрации на национално, регионално и местно ниво, което води до икономически ефективно предоставяне на публични услуги, улесняване на прилагането на законодателството на ЕС и подкрепата за единния пазар.”

Действията, предвидени в ISA, подкрепят сътрудничеството между администрациите с поставяне на акцент върху оперативната съвместимост и повторната употреба, така че да се преодолеят електронните бариери между държавите-членки и да се избягва дублирането на усилията. Дейностите са планирани така, че да насърчават и улесняват обмена на информация между администрациите, да помагат за договарянето на общи рамки и ИКТ архитектури и за подкрепа на услугите, които позволяват по-бързо развитие на трансграничните публични услуги чрез сътрудничество между публичните администрации. ISA ще оказва съдействие на службите на Комисията и държавите-членки с оценката на ИКТ проекти, необходими за осигуряване на навременното въвеждане на законодателството на ЕС. Тези дейности се допълват от повишаване на осведомеността и обмена на добри практики.

Работната програма ISA е създадена в тясно сътрудничество с държавите членки на ЕС и бе одобрена единодушно от всички държави-членки, представени в ISA, по време на заседание на комисията на 6 май 2010 г. Днес работната програма бе приета от Комисията и определеният от нея бюджет е вече на разположение.