24 юни 2010

News.bg - САЩ обяви стратегически план срещу пиратст

Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън обяви първия в историята Стратегически план за защита на интелектуалната собственост, чиято цел е да обедини действията на различни правителствени агенции в борба с пиратството в цял свят.

Мерките засягат онлайн и физическо пиратство на редица американски продукти - филми, музика, ТВ предавания, видеоигри, компютърен софтуер, фармацевтични продукти, фалшиви стоки и др.

"Като част от стратегията САЩ ще преследва чужди уебсайтове, които разпространяват нелегално американска музика и филми", заяви Джо Байдън на пресконференция във Вашингтон.

Освен това той добави, че американското правителство ще помага на всички страни да спират пиратските сайтове, които оперират на тяхна територия.

"Когато предупредим дадено правителство, че има нелегитимни играчи, извършващи нелегална дейност в рамките на съответната държава, правителството е длъжно да реагира", бяха думите на заместника на Барак Обама.

„Това (пиратството) е чисто и просто кражба - нищо по различно от човек, който върви по Пето авеню, чупи витрината на Tiffany's (бижутерски магазин) и взима каквото има на нея", добави вицепрезидентът на САЩ.

Той обаче не спомена конкретни пиратски сайтове или държави, които са в полезрението на американската администрация.

„Приветстваме оповестяването на Стратегическия план на администрацията на САЩ, тъй като той поставя проблемите на творците на много високо ниво.

Това е тенденция, която наблюдаваме и в други държави, и колкото по-сериозно се приема този проблем, толкова по-близо е и неговото решение.

В България, интернет пиратството засяга не само изпълнителите и авторите, не само музикалния бизнес, а всеки аспект от нашето ежедневие", коментира Ина Килева, изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти.

Програмата за защита на интелектуалната собственост ще ангажира всички федерални агенции и Стратегическият план включва действия както на територията на САЩ, така и в световен мащаб.

Ройтерс" коментира обявяването на програмата като индикация, че администрацията на Барак Обама приема пиратството като сериозен проблем. "Казано съвсем просто, пиратството убива. Убива нашата икономика, нашето здраве, нашата безопасност", каза още Джо Байдън.

23 юни 2010

България да инвестират в развитие на таланта, а не в парични стимули

Ръст от 11% за 2009 г. в ИТ аутсорсинга за Централна и Източна Европа (при ИТ ръст от 1% за Европа като цяло) сочат резултатите от проучване на McKinsey, а очакването за 2010 за този регион е 5-10% ръст. Препоръката на McKinsey към правителствата на малките държави като България е да инвестират в развитие на таланта, а не в парични стимули за привличане на чуждестранни инвестиции. McKinsey отделя специално внимание и на новопоявяващите се дестинации, като тази година акцент беше Тунис, изтъкнаха от специализирана в интеграция на бизнес приложения и системи, системи за бизнес анализ и отчитане, миграция и автоматизирано софтуерно тестване родна компания Мусала Софт, чиито представители бяха поканени на петата конференция с фокус аутсорсинг и офшоринг в Европа на McKinsey European O&O Conference/EESTCom, като тази година домакин беше Букурещ.
ICT Media

16 юни 2010

15 юни 2010

[CCICMT:897] a zashto ni e matematika! 2+2=3?

Със сигурност матурата по математика няма да бъде задължителна, както се говори сред тийнейджърите, обеща министърът. По този повод той разказа, че като ученик срещал огромни трудности по математика, физика и химия. Въпреки това успял да се оправи в живота и да постигне нещо. Ако преди години, когато той бил ученик и в началния курс е имало оценки и не се е минавало напред, кой знае колко време щял да стои в трети клас.



--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

[CCICMT:896] MOMN& IT&pravopis!

При новия модел от зрелостниците ще се очаква да познават и пишат върху цялото творчество на даден автор, изучавано в училище, независимо колко обширно е то. Игнатов се опита да онагледи идеята с пример, в който обаче също прибегна към нещо като тема. "Например пада ви се Вазов и въпросът ще е "Какво ми даде Вазов", обясни той. Самият писмен текст щял да се оценява на база на изготвена от компютърни специалисти система, при която ще се отчитат броят на употребените думи, правописът и степента на владеене на езика.
Отново ИТ-тата ще са пенкилер! От кога те ще кажат кое е правилно написано и кое не. Особено, като се знае нивото на част от тях по грамотност!!!

--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

08 юни 2010

[CCICMT:895] no comment! ;-)

http://www.technews.bg/article-17492.html

--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

[CCICMT:894] neshto da sme chuvali za ustoichivost na proekt?

"Стандарт"  3 юни 2010 , 7 стр.
Даскалите без нет на аванта
Ползвали мрежата за теглене на филми и музика вместо за уроци

Борислав Петров, Стела Стоянова

Министерството на образованието прекрати за неопределено време безплатния интернет на учителите. Директори на училища потвърдиха пред "Стандарт", че са получили писмо от ведомството на Сергей Игнатов, с което са били уведомени, че през следващите шест месеца няма да получават досегашните 15 лева за достъп до глобалната мрежа. Тези пари бяха осигурени от проект по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" за срок от една година. Траншът обаче свърши и сега кандидатстваме отново, обясниха от просветното министерство.

От Комитета за наблюдение на проекта пък излезли със заключение, че учителите масово не използват интернет за придобиване на нови знания и форми на обучение. От ведомството имали подозрения и наблюдения, че в мрежата сърфират предимно деца и близки на педагозите, за да теглят филми и музика от торент сайтовете. Учителите пък ползвали услугата най-вече за да проверяват електронната си поща.

Засега образователното ведомство предлага на учителите да се свържат сами с интернет доставчици и да ползват услугите им на преференциални цени, но да ги плащат от джоба си. Безплатният нет за педагозите стана факт на 28 май м.г. по проекта "ИКТ в образованието", субсидиран от Европейския социален фонд. След кандидатстването учителите бяха одобрени на два етапа. Най-напред до интернет бяха допуснати 20 хиляди педагози за срок от една година, а после още 50 хиляди - за 9 месеца.



--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

Британската преса днес | Информационна агенци

Бившият британски министър на финансите Алистър Дарлинг нарече „безмислици" изявленията на новия премиер на Великобритания Дейвид Камерън, че финансовото състояние на Обединеното кралство е много по - лошо, отколкото очаквал, пише Times. Според изданието Дарлинг заявява, че в неговия мартенски бюджет има изчерпателни данни за икономиката на страната, но Камерън просто не може да ги намери и да открие нещо ново, сядайки на премиерското кресло.

Срив в системата на МВР обърка данните за нови

Поредният срив в системата за издаване на нови лични документи с биометрични данни, изработена от "Сименс", е довел до разбъркване на снимки и самоличности в масивите на МВР, пише в. "Сега". Заради грешки в софтуера снимките на едни граждани се свързват с данните на други, което налага цялата процедура по подаване на заявление да се мине от потърпевшите наново.
От такъв проблем се оплакаха няколко души, подали заявленията си в столичните VI и VIII РПУ.

В този сценарий попаднал млад столичанин, който в събота отишъл да провери в КАТ-Дървеница защо се бави издаването на новата му шофьорска книжка, след като срокът за отпечатването й е изтекъл. Документите са подадени в края на април - едновременно за лична карта и книжка.

"В КАТ ми обясниха, че заради проблем в системата към моите данни се появява снимка на доста по-възрастен мъж и заради това ще ме снимат отново", разказа софиянецът. "Проблемът е при нас, не се притеснявайте", любезно обяснили от "Пътна полиция". Тъй като вината за разкарването и забавянето е тяхна, обещали книжката да е готова в понеделник след обяд.

01 юни 2010

[CCICMT:893] dali niama da e samo pojelanie! ;-)

"Труд"  1 юни 2010 , 31 стр.
Без "дигитално девствени европейци до 3 години

Веселин Желев
Еврокомисарката по далекосъобщенията Нели Крус се закле в понеделник да не остави нито един европеец "дигитално девствен" до края на мандата си през 2014 г. Министрите на 27-те приеха по принцип внесения от нея "дигитален дневен ред" на комисията - програма за масово навлизане на информационните и комуникационните технологии в икономиката и бита и използването им за завършване на общия пазар. Двадесет на сто от гражданите на ЕС никога не са ползвали интернет - това е възмутително", заяви Крус, 69-годишна холандка, спечелила си прякора "желязната Нели" от предишния си мандат на антимонополен комисар. "Не бива да имаме повече "дигитални девственици", категорична е тя. Програмата предвижда през 2013 г. всички граждани на ЕС, включително в най-затънтените селски райони, да имат достъп да високоскоростен интернет, а през 2015 г. - всички административни и други обществени услуги да са достъпни през интернет за всички европейци. България е на последно място в ЕС по достъп до високоскоростен интернет, съобщи Европейската комисия в публикуван миналия вторник годишен доклад за далекосъобщенията в съюза.


--
Irina Vassileva
GSM: +359 888 88 38 62

Е-управлението се нуждае от повече контрол

Първан Русинов, зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията:

Е-управлението се нуждае от повече контрол

От Капитал
28 май 2010
Може да ви звучи леко странно, но скоро идеята за електронно управление в България ще навърши... 9 години. За нея се заговаря усилено още през 2001 г., когато е приет Закон за електронния документ и електронния подпис (ЗЕДЕП). На следващата година е одобрена и стратегията за електронно правителство. После за осем години обаче се предприемат поредица от некоординирани и еклектични действия, които струват на данъкоплатците стотици милиони левове, а видимият ефект е... все още почти невидим.

Как трябва да изглежда електронното управление в България, на какъв етап е въвеждането на различните е-услуги и кои са най-големите трудности, които предстоят, разказва зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов. Той е човекът, който координира усилията в тази насока от сегашното правителство.

"Електронното управление не е това, което много хора си мислят, че е - доставка на компютри, софтуер, електронни подписи", е първото нещо, което Първан Русинов уточнява. Заблудата в обществото не идва от въздуха, а защото през последните години акцентът приоритетно е бил насочен към технологичния модел на електронното управление, който се изразява именно в доставка на хардуер. "В него [електронното управление] има още две особено важни части - организационният модел, който включва законодателство, стандарти, политики, стратегии, модел на управление и контрол; и информационният модел, който идентифицира данните (къде точно се намират те в администрацията) и създава процесите за техния обмен", допълва зам.-министърът. До момента организационният и информационният модел са оставали на заден план. Накратко, действията на предишните правителства са били основно да организират търгове за купуване на техника. Причината за това е по-скоро ясна, но без повече доказателства не може да се каже/напише директно.

Резултатът днес е ясен - държавната администрация практически почти не предлага електронни услуги. Парите, похарчени за информационната система за електронно управление (ИСЕП), надхвърлят 90 млн. лв. Към тях трябва да се добавят неизвестно количество средства, които всяка година се отделят за ИТ поддръжка на ведомствата. Тези средства всъщност многократно надвишават горепосочената сума. Въпреки това и днес за електронното управление все още се говори предимно в пожелателна форма.

Среща с хаоса

В момента Министерството на транспорта и съобщенията (МТИТС) се опитва да фокусира всички усилия на тема "е-правителство" в едно направление. "До края на месеца трябва да е готов проектът на стратегията за развитие на електронното управление", разяснява Първан Русинов. Тя ще бъде базирана на Концепцията за развитие на електронното управление, която през последните два месеца беше достъпна за обществено обсъждане на сайта на министерството. В нея са заложени три основни принципа: въвеждане на всеобхватни и качествени административни услуги; отворено и прозрачно управление; ефективно, ефикасно и устойчиво управление. Първан Русинов е убеден, че тяхното реализиране трябва да доведе до значителни съкращения на разходите на администрацията, намаляване нейната численост и подобряване на извършваните услуги (амин! - бел. ред.).

Зам.-министърът аргументира нуждата от нова стратегия, върху която да стъпи детайлната програма за електронно управление, с факта, че последният документ по темата е съобразен с реалностите от 2005 г. Именно липсата на рамкиращи документи или тяхното неспазване, когато ги е имало, доведоха до разпокъсано създаване на електронни услуги на парче от различните държавни ведомства и несвързването им в хомогенна система.

Друго нещо, което предстои, е изменение на Закона за електронното управление (ЗЕУ) и подзаконовата уредба към него. Идеята е той вече да засяга и е-услугите на съдебната система. Най-същественото нововъведение обаче ще бъде насочено към подобряване на контрола. Проблемът според Русинов е, че до момента не е имало конкретен, реално функциониращ орган, който да следи за изпълнението на електронното управление. Зам.-министърът дори е още по-краен - според него нормите са били "мъртви". "Трябва да има едно нормално работещо звено за инспекция, което да разполага с финансов и административен ресурс да проверява, дава указания и налага санкции. Нашето предложение е то да бъде към МТИТС", казва Русинов.

Въпросът е дали подобно звено реално би могло да налага политиките на електронното управление на вертикално ниво. Според зам.-министъра това не би било проблем. Той дава за пример Инспекцията по труда и Инспекцията по автомобилен контрол, които според него работят добре. И добавя: "Просто трябва да се осигурят необходимите елементи - адекватно законодателство, политическа воля и административен, финансов ресурс и оттам нататък нещата ще работят."

Всичко това може да се случи в рамките на бюджета на транспортното министерство, убеден е Русинов. Реално по-големите инвестиции в електронното управление са вече направени - в момента вече текат приемните тестове на последните компоненти на Информационна система за интегрирано административно обслужване на централно и местно ниво и предоставяне на публични услуги (ИАОПУ). Тя трябва да е фундаментът на електронното управление в България. Системата се разработва от три изпълнителя - "Сименс", "Хюлед - Пакард" и консорциум "Сторма", в който главен изпълнител е системният интегратор "Стемо". Към нея постепенно трябва да бъдат свързани всички електронни услуги в държавата. За целта те трябва да преминат съответно ниво на сертификация, тоест да са взаимно съвместими.


Координаторът

Според Първан Русинов не е коректно обществото да очаква, че МТИТС само ще реализира електронното управление в страната и ще го даде наготово. Зам.-министърът смята, че работата на ведомството му е да създаде координационния механизъм, единните стандарти и правила, след което да следи за прилагането им. После всяко министерство трябва да реализира услугите, процесите и правилата от гледна точка на своята секторна политика и своите функции. "Трябва да се опитаме час по-скоро да пуснем и да започнем да усъвършенстваме единната платформа на електронното управление, която да осигури предпоставки за по-лесно и ефикасно интегриране на информационните системи на администрацията и в крайна сметка да се стигне до единна входна точка [портала www.egov.bg - бел. авт.], единна среда за комуникация между държавата, бизнеса и гражданите", казва Русинов.

Един от проблемите, с които се сблъсква е-управлението в България, е неразбирането какво точно са електронните услуги. Според Първан Русинов те могат да се разделят условно на 4 групи. Информационна услуга имаме, когато гражданинът може само да прави онлайн справка на сайта на дадена администрация. Следващата категория е, когато хората или фирмите могат да подават електронна заявка до администрацията, т.е. има еднопосочно действие. При третата група услуги има двупосочно действие - гражданинът подава и получава е-документ. Четвъртото ниво е, когато подателят получава комплексна услуга - това налага да има свързана администрация, в този случай гражданинът подава заявление, администрациите обменят вътрешно необходимите електронни документи за удостоверяване на определени факти и обстоятелства, а след това връщат към заявителя вече готов документ. Така административната тежест пада изцяло върху държавните и общинските органи, а не върху гражданите, като се прави по електронен път и служебно.

Ако следваме това условно деление, излиза, че в България реално има е-услуги. За жалост те са предимно от първо ниво, т.е. справочни. Усещането за липсата на действащо е-правителство идва от факта, че услугите са правени на парче, без ясна концепция и са разпръснати по различните административни структури. Примери за успешни е-инициативи са услугите на Националната агенция по приходите (НАП), Националния осигурителен институт (НОИ), Агенцията по вписванията и други. "В тази посока - преодоляване на фрагментарността - имаме да свършим най-много работа", категоричен е Първан Русинов.

Как ще стане това
Целта е ясна - създаване на цялостна и автоматизирана комуникация между структурите на публичната администрация. За да стане тя реалност обаче, трябва да се мине през няколко конкретни стъпки. "До края на юни трябва да пуснем единната среда за обмен на документи. Ако тестовете за приемане на изпълнението й минат нормално", разказва Русинов. Заедно с нея ще трябва да заработят и основните регистри, необходими за дейността на електронното управление. Това са регистър на електронните услуги, регистър на информационните обекти и регистърът на регистрите и данните.

След това ще започне процес на акредитация и сертифициране на наличните електронни услуги. В неговите рамки ще се "провери съответствието за изискванията на нормативната уредба и стандартите в областта на електронна сигурност и оперативна съвместимост". Най-общо казано, това ще гарантира, че обменът на информация е надежден и че данните ще могат да се обработват от системите на другите администрации. Тоест, че системите "могат да си говорят" една с друга и да обменят информация в автоматичен или полуавтоматичен режим.

Въпросната сертификация ще се прави от акредитирани лица (подробен списък кои са те и кои фирми представляват има на сайта на министерството на транспорта - бел. авт.). Те са минали предварителна проверка, която трябва да гарантира, че имат необходимите знания, за да могат да удостоверят това съответствие. След като сертифицират дадена система, тя ще се вписва в регистъра, разяснява Първан Русинов. Това ще позволи на всеки да види кои са участници в единната платформа на електронното управление, които отговарят на всички стандарти. Целта е всеки разработчик или администрация да знае, че ако спази стандартите, неговата система ще може да комуникира с другите, вписани в регистъра.

Един от основните проблеми, които се очертава на този етап от реализирането на електронното управление, е именно сертифицирането на отделните административни информационни системи (АИС) и електронните услуги, които те предоставят. Притесненията са, че изградените през годините системи са направени на базата на съмнителни от гледна точка на изчерпателност задания. Може да се окаже, че голяма част от тях ще трябва да се пренаписват на ново, за да покрият изискванията за информационна сигурност и оперативна съвместимост на МТИТС. "В България една услуга се прави от 6 месеца до 1 година и струва между 50 000 и 300 000 лв. След това процесът на интегриране е изключително труден", споделя Първан Русинов. Според него, ако транспортното ведомство успее да накара създадените до момента елементи да заработят като едно цяло и стартира неговото усъвършенстване, това ще бъде огромен успех за България.
"Едно от най-големите предизвикателства ще бъде да се справим с фрагментарността в електронното управление", смята зам.-министърът на транспорта Първан Русинов