14 Април 2010 |
Правителството одобри промени в Закона за насърчаване на научните изследвания и предлага на Народното събрание да ги приеме. Основната им цел е актуализиране на нормативната база на научните изследвания в съответствие със стратегията за развитие на Европейското изследователско пространство. Документът ще осигури условия за ефективно развитие на научната дейност чрез включване в национални и международни научни инструменти.
С предложените промени се въвежда стимулиране на участието на научни организации и университети в европейското изследователско пространство, както и в европейски и трансевропейски научни програми, включително на основата на принципа на споделено финансиране. С цел осигуряване на отчетност и прозрачност на вложените публични средства за наука, се предвижда национално и международно експертно независимо оценяване и наблюдение на научните изследвания и резултати.
В отговор на един от приоритетите на Визия 2020 – „Изграждане на научни инфраструктури с отворен достъп на всички учени и бизнеса до тях при фиксирани условия” се регламентира възможността да бъдат създавани изследователски експериментални центрове за провеждане на конкурентоспособни научни изследвания и решаване на значими научни задачи. В такива центрове ще се провеждат интердисциплинарни изследвания, за които е необходима изключително модерна и скъпа инфраструктура, непосилна за осигуряване и поддържане само от една институция.
Тези изменения ще дадат възможност да се разработи модел на научна политика, който предвижда обвързване между секторите образование-наука-иновации, се посочва в мотивите към законопроекта. Чрез тях ще се отговори и на политиките на ЕС за засилване на публично-частното партньорство и насочване на изследванията в полза на конкретни икономически проблеми или глобални предизвикателства.
Другите промени са свързани с даването на право на министъра на образованието, младежта и науката да учредява награди за принос и постижения в областта на научните изследвания, с издаването на правилник за организацията и функционирането на система за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, с преструктуриране на регистъра на научната дейност, с разграничаване функциите и подобряване координацията на дейностите между Националния съвет за научни изследвания към МОМН и фонд „Научни изследвания” и др. |
14 април 2010
Законови промени стимулират участието на научни институти в общоевропейското изследователско пространство
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар