12 март 2010

“Батко и братко” и в съобщенията

"Батко и братко" и в съобщенията



Сделки с конфликт на интереси за 7,5 млн. лева е разкрил одит в закритата Държавна агенция за информационни технологии и съобщения.
Натъкнахме се на случай "Батко и братко" в съобщенията, каза пред "Труд" транспортният министър Александър Цветков. Според него с поръчките за милиони се уредили фирми, близки до брата на бившия шеф на проекта за изграждане на телеком за държавната администрация Петър Илиев. Одитът е даден на прокуратурата.
Атаката срещу мен е заради едни 50 млн. лева годишно, които спестявах на държавата. Сега искат да ги дадат на "Виваком", каза пред "Труд" Петър Илиев.
В съобщенията също е имало афера "Батко и братко", заяви пред "Труд" министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. Вътрешен одит във вече несъществуващата Държавна агенция за информационни технологии е разкрила конфликт на интереси по договори на обща стойност 7,5 млн. лева.
Преди близо две години стана ясно, че бившият шеф на Пътната агенция Веселин Георгиев е уредил с поръчки за 120 млн. лв фирми, свързани с брат му. Заради скандала Европа ни спря парите за пътища. А Георгиев получи прозвището Батко.
"Натъкнахме се на поредните безобразия. Чрез фирма със свързани лица високопоставен чиновник е раздал поръчки на огромна стойност по различни договори. Става дума за класически пример за свързани лица и компрометирани обществени поръчки", заяви министърът.
Според Цветков в основата на схемата стои бившият шеф на главна дирекция "Електронни съобщителни мрежи" Петър Илиев, който доскоро отговаряше за изграждането на телекомуникациите на държавната администрация и секретните обекти, свързани с националната сигурност. Мегапроектът, в който бяха похарчени милиони левове, стана известен като БТК-2.
Скандалните договори били сключвани с фирми на съдружници на брата на Петър Илиев - Иван. Всички контракти са свързани с националната сигурност и по тази причина се смятат за класифицирана информация.
"Наистина има учебникарски пример за конфликт на интереси. Лично аз подадох сигнала за случая до транспортния министър Александър Цветков. Това стана някъде в края на октомври, разказа пред "Труд" бившият зам.-председател на ДАИТС Красимир Симонски. Факт е, че два дни по-късно ми бе поискана оставката и аз си я подадох, добави той. Според Симонски роднинските договори са били за изграждане на мрежа и доставка на оборудване.
В одита на транспортното министерство е записано, че фирма "Кабел Нет Трейдинг" ЕООД, вместо да бъде отстранена от участие в обществена поръчка за изграждане на телеком мрежа, тъй като не отговаря на изискванията и не са представени достатъчно доказателства за техническите възможности за изпълнението на подобни поръчки, е класирана за изпълнител и с нея ДАИТС сключва договор за 2 900 000 лв. Разплатената сума по договора нараства до 5 360 312 лв. Заплатеното в повече от договореното е в размер на 2 460 312 лв., без да е налице основание за разхода, пише в документа, предаден на прокуратурата.
По проверените договори е предвидено, че превеждането на сумите ще се извърши изцяло в 7-дневен срок от сключването на договорите, след предоставянето на банкова гаранция от изпълнителя.
Фактически на изпълнителите още преди започване на изпълнението на договорите са изплатени целите суми, като на практика е извършено безлихвено кредитиране с бюджетни средства, показва проверката на транспортното министерство.
Станах жертва на клеветническа кампания срещу мен. Цял живот аз и брат ми работим в телекомуникациите и е нормално да познаваме много хора, каза Петър Илиев пред "Труд". Според него атаката била организирана, за да се спре проектът за доизграждането на мрежата на администрацията. През м. г. спестихме от телефонни сметки на държавата 50 млн. лева. Сега идеята е тези пари да отидат във "Виваком" (бивша БТК), каза Илиев.
Докладът за нарушенията в ДАИТС вече е предаден на прокуратурата.

Няма коментари: