"Одит на финансовото министерство установи:
ОП 'Административен капацитет' източвана безобразно
Нарушенията са правени в министерството на Николай Василев
Десислава Лещарска
18 Март 2010
От 183 приключени проекти за обучение, преквалификация, изработка на сайтове и т.н., финансирани с европейски пари, 35 са с груби нарушения, съобщи в четвъртък зам.-министърът на финансите Ани Михайлова. Тя представи резултатите от проверка на изпълнението на Оперативна програма 'Административен капацитет' (ОПАК), извършено от звеното за одит на европейски средства към финансовото министерство. По програмата към момента са разплатени 76 млн. лева.
Управлението на ОПАК в предишното правителство бе възложено на министъра на администрацията и административната реформа Николай Василев. След закриването на министерството му при идването на власт на правителството на ГЕРБ, управлението на ОПАК бе прехвърлено към Министерството на финансите.
Зам.-министър Михайлова съобщи, че в 35-те компрометирани проекта има явен конфликт на интереси, нарушения на Закона за обществените поръчки и злоупотреби, извършени от кметове и неправителствени организации. На прокуратурата са предадени 14 проекта, а Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) разследва още 10. Други 11 проекта са в Агенцията за държавна финансова инспекция, която по правомощия може да налага финансови санкции и да сигнализира прокуратурата.
Одитът е установил, че бенефициентите подготвяли тръжна документация за спечелване на проекта от конкретна фирма или са фалшифицирали документи. Практика е било даден участник да печели поръчка с най-ниска цена, но впоследствие с него се сключвал договор на многократно по-висока.
Установени са случаи, в които са сключвани договори за суми, надхвърлящи много пазарните цени. Така например за изработката на сайт с едни и същи параметри един бенефициент е кандидатствал за отпускането на 3000 лв., а друг – за 50 000 лв.
При изпълнението на проекти по ОПАК, администрациите в общини сключвали граждански договори със свои служители за суми, надвишаващи двойно и четворно заплатите им.
Засечен е и проект по ОПАК за обучението на 700 души, но реално обучени били 150. Бенефициентът обаче е поискал 100% от сумата по договора.
Сред нарушенията са кандидатстване с един и същи проект от името на различни общини, копиране на съществуващи проекти, както и нецелесъобразно разходване на парите.
За такива и подобни нарушения сигнализираха неотдавна от Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ), която заедно с браншовите организации БАСКОМ и 'ИКТ клъстър' алармира за копиране на задания за проекти по ОПАК, появили се в няколко общини. Въпросните търгове са стеснявали кръга на потенциалните победители до точно определен тесен кръг от фирми.
Разкритията на данни от одита за тежки нарушения по ОПАК идват след обширна публикация във в. 'Капитал' отпреди няколко дни за конфликт на интереси на бившия министър на администрацията Николай Василев. В момента той управлява финансова група, чиито дружества са били бенефициенти на проекти по ОПАК по времето, когато е ръководел министерството. Според публикацията някои от дружествата са свързани с майката и съпругата на Василев.
Фирмите, сочени като свързани с Василев и негови близки, са рекламна агенция 'Оксиген', 'Актив груп' и издателство 'Сиела софт енд пъблишинг', които са получили проекти по ОПАК за близо 3 млн. лева."
Няма коментари:
Публикуване на коментар