Макар и с няколко месеца закъснение, в началото на седмицата Концепцията за развитието на електронното правителство (или както вече се нарича, електронно управление) на България до 2015 г. стана факт. Проблемът: концепцията е твърде концептуална. Няма ясна визия за бъдещето, както и ясно дефинирани цели, поставени пред електронното управление. Един вид всеки успех или неуспех на правителството ще бъде неизмерим.
Преди около 2 седмици МТИТС представи своя обновен портал egov.bg, в който трябва да бъдат позиционирани всички услуги, предлагани от електронната администрация. В момента активните услуги обаче са едва 14 (при това в тестов период), а до края на годината броят им трябва да стане 100. Черна точка. Филмът с интеграцията на всички услуги на електронното управление вече сме го гледали, но къде са услугите? Да, представените от МТИТС услуги наистина действат, но какво предлагат те?"
Вписване в регистъра на корабите на Р. България? Благодаря. Според концепцията на МТИТС правителството ще залага на въвеждане на приоритетни електронни услуги. Тази услуга може да е приоритетна, но за кого? Звучи като доста ограничен кръг потребители. Следващата вълна нови услуги трябва да ни залее на 15 март. От МТИТС отговориха на в. Пари, че в началото на следващия месец част от тях ще са свързани с МВР - по-специално издаване на дубликат на шофьорска книжка и удостоверение за собственост на автомобил.
Изпълнението на концепцията, която трябва да определи малко или много за какво и как ще бъдат изхарчени още няколко милиона лева бюджетни и европейски средства (до края на годината са предвидени поне 21 млн. лв.). Те трябва да отидат за "постепенно преминаване към безхартиен оборот на документи, моделиране и промяна на работните процеси и ориентация към организационна ефективност". Мечтата на бизнеса. Кой не иска да спаси разходи и време, които трябва да бъдат пропилени по опашки за събиране на купища удостоверения за информация, с която администрацията вече разполага?
Концепцията обаче има не само лоши страни. Дори обратното, според Тодор Ялъмов от Фондацията за приложни изследвания и комуникации концепцията, от една страна, е стъпка, която правителството трябва да направи, за да стартира широк обществен дебат за бъдещето на електронното управление. Дано обаче това не остане поредният документ, който ще бъде приет и забравен, този път не на някой рафт, а на някой сървър. Човек не трябва да е гений, за да разбере, че не можем без електронно управление. Не за да се измъкнем от кризата, или да решим проблема с бюрокрацията. Просто защото живеем в XXI век, в който хората вече дори книги не четат на хартия, камо ли да искат да се занимават с документи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар