06 април 2009

[CCICMT:632] Студенти препитаха Станишев в УНСС

Каква е политиката на българското правителство на прага на кризата; как българите да са сигурни, че правителството се справя с корупцията, с купуването на гласове, изборния туризъм, ниската избирателна активност - това са част от въпросите, които поставиха студенти от УНСС на премиера Сергей Станишев. Те поискаха да чуят и мнението на вицепрезидента на ЕК Маргот Валдстрьом.

Студентите не пропуснаха да попитат премиера и защо не е уважил протеста им на 14 януари и поискаха да чуят неговото обяснение за това да нарече българската опозиция „циркаджия". Те се интересуваха от предстоящите евроизбори, възможностите за засилване на пряката демокрация и за повече подкрепа за учащите.

Станишев акцентира върху ролята на ЕС за България като мощен стимул за реформи и промяна. Той отбеляза, че един от проблемите на общността с главно „О" е, че хората я възприемат като нещо много абстрактно и бюрократично. Той подчерта необходимостта от активно участие, както в националните, така и в евроизборите, важността на референдумите, както и опасностите от злоупотреби.

Станишев категорично заяви, че е против задължителното гласуване и изтъкна като положителен знак проектозакона за референдумите. За ситуацията в България премиерът изтъкна приоритетите на антикризисния план - да се гарантира финансовата стабилност и за социалната програма и социалната защита.

В отговор на парливите въпроси на студентите премиерът не пропусна да отбележи, че единствената партия, осъдена за купуване на гласове, е политическа партия ГЕРБ.

На неудовлетворените студенти от отношението му към протестите на 14 януари Станишев припомни по повод реституционните претенции да се изгради кебапчийница в двора на УНСС, че е възложил на вицепремиера и образователния министър Даниел Вълчев законодателни промени, които да защитят образователната инфраструктура, което вече е направено.

Станишев подчерта, че всички разрешителни в Студентски град ги дава столична община, а не правителството и на свой ред постави въпроса защо протестите бяха пред парламента, а не пред столична община, която им дава тези разрешителни.

Ректорът на УНСС Борислав Борисов връчи на Маргот Валдстрьом почетен знак на ректора и я увери, че след снощната среща на всички участници им е по-лесно да обичат ЕС.

Няма коментари: