Най-напред, явно съществува някакво неразбиране, след като често се говори за Здравен портал за 40 000 държавни служители. Няма такова нещо. Изработен е Национален здравен портал и той е за 7.6 млн. граждани. Колкото до системата за еЛАК (електронен личен амбулаторен картон), именно тя е за 40 000 държавни служители. За нея преди време министърът на здравеопазването Евгений Желев заяви, че „еЛАК е здравната памет на пациента" и в този смисъл проектът е много навременен.
Освен това бихме искали още веднъж да подчертаем, че реализираният от МЗ и МДААР проект има не 2, а 3 компонента. На първо място, това е Националният здравен портал за всички български граждани. На второ място - личният електронен здравен запис за 40 000 държавни служители. Третият компонент е интеграционен. Той позволява да се интегрират около 40% (засега) от всички български общопрактикуващи лекари със системата за личен електронен здравен запис и те само с едно натискане на бутона да записват в еЛАК данните от собствените си системи.
Тук е мястото отново да напомним, че проектът не е на МДААР, а е съвместен проект между Министерството на здравеопазването и Министерството на администрацията и е финансиран по равно от двете министерства. Чрез заместник-директора на НЗОК Александър Огнянов (ресорен заместник-директор по «Информационни технологии») Здравната каса винаги и по всяко време е била информирана за хода на проекта и е заявявала подкрепата си за тази инициатива. През април 2007 г. е подписано споразумение, под което стоят подписите на д-р Румяна Тодорова - директор на НЗОК, министърът на здравеопазването по онова време проф. Радослав Гайдарски и министърът на държавната администрация Николай Василев. Предметът на споразумението обаче е по-общ, което е нормално за такъв тип документи. В него се казва, че трите институции ще си сътрудничат в следните основни дейности - «съвместно да разработят и внедряват базова конфигурация на здравен портал в услуга на всички граждани». Точно това е изпълнено и в заданието, точно така работи и изградената система - Националният здравен портал е за всички български граждани.
В заключение искаме да подчертаем, че МДААР никога не е искало от НЗОК данни за здравното състояние на служителите. Поискало е съвсем друго - данните (име, ЕГН и УИН) на общопрактикуващите лекари. Самата идеология на системата е пациентите да въвеждат данните за себе си лично или това да правят ИЗРИЧНО УПЪЛНОМОЩЕНИ от самите пациенти медицински специалисти.
И още нещо - основните функционални изисквания към системите в проекта са заложени от здравното министерство, тъй като ролята на МДААР не е да провежда политика в областта на здравеопазването. Нашата роля е била да помогнем този проект да се впише в общата политика по изграждането на електронното правителство и да е съвместим с останалите проекти. Оттук насетне колко здравни портала трябва да съществуват, колко пациенти трябва да имат еЛАК и кога, как да се включат лекарите - всичко това са въпроси към МЗ и НЗОК, а не към нас. Разбира се, МДААР винаги е готово да помогне с експертизата си в областта на електронното правителство.
Надяваме се, че от казаното дотук става ясно, че Националният здравен портал за всички българи вече е изграден. За да се защитят направените инвестиции, министър Николай Василев има намерение да поиска съгласието на министъра на здравеопазването, д-р Евгений Желев, Националният здравен портал да бъде предоставен за безвъзмездно ползване и от НЗОК. Стига НЗОК да пожелае това.
МДААР
Няма коментари:
Публикуване на коментар