31 март 2009

Политиците, технологиите и образованието:

Да се създаде комисия в парламента за информационното общество и технологиите; тази комисия да се грижи за развитието на информационното общество подобно на аналогичната комисия в Румъния, която работи успешно и която за кратко време подобри средата за е-услуги за населението, в частност осигури ноутбуци за всички учители. Това предложи председателят на ДАИТС Пламен Вачков на провелия се в петък „Национален ИКТ форум: България 2009.“ Форумът имаше за цел да представи ИКТ платформите на политическите партии и да предизвика дискусия по тях.

Събирането на едно място на политици от повече от една партийна линия закономерно доведе до превръщането на форума в подобие на „предизборно студио“ - нагорещено, скандално, пълно с крайни виждания и дори абсурди. Хладността на технологичния свят бе безпощадно изгонена от страсти - от жанра „петъчен парламентарен контрол“.

Липсата на специализирана вертикална програма за развитието на ИКТ измежду всичките европейски програми за финансиране е причината правителството и ДАИТС да реализират досегашните си програми за ИО, заяви още Вачков. Иначе политическа воля имало, посочи той.

Преди да отправи предложението за парламентарна комисия по ИО, Вачков втрещи цялата публика на форума, след като напусна мястото си на презентаторската маса, предназначена за „представители на държавата“, и зае място на „масата на партиите“. Той седна на самотно-празния стол, предназначен за представител на БСП. На изумлението на публиката Вачков гордо отговори, че никога не е прикривал политическата си принадлежност.

Той посочи още, че е нужно да се повиши компютърната грамотност на населението, да се създадат повече телецентрове, клубове като 6-те клуба на МИИО, да се повиши ИТ квалификацията на учителите. Най-сетне, време е да се разгърне програмата „компютър у дома“, посочи Вачков. Той не пропусна да акцентира на малката, но осезаема промяна в наименованието на кампанията.

Да се закрият повечето държавни университети, за да се инвестира в иновации, е решението на формация “Движение Напред“. Безумие е във всеки по-голям град да има технически университет, например ТУ-Варна, ТУ-Русе и т.н., посочи представителят на партията Мирослав Мурджов, предизвиквайки на свой ред брожение в залата. По думите му, това са все университети, които се финансират се от джоба на данъкоплатците. Освен това идвало времето на „плодовете“ на демографския срив – времето около 1998 година, когато раждаемостта спадна толкова, че днес няма да има кой да кандидатства за висше образование. „Тази година университетите ще приемат с двойка“, предвеща Мурджов.

Същинска битка бе на път да се разиграе по време на форума и тогава, когато презентация изнесе изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Иво Николов. Компанията бе сред спонсорите на форума редом с HP България и Microsoft България. Фирми като „Информационно обслужване“ прибират по нечестен път огромни обеми средства от държавните пари за ИКТ, заяви Атанас Тасев, член на БАИТ, който не за първи път повдига този въпрос. Подобни организации печелят поръчки или без търг, или тръжна цена, която е очевадно неконкурентна, заяви Тасев с подкрепата на доста гласове от залата. „Информационно обслужване“ не е и единствената държавна фирма, която прибира пари по този начин – такава е и „БМВ“, допълниха бизнесмени от залата. Драмата е особено остра сега, когато независимата анализаторска агенция CBN подчертава, че през последната четвърт на 2008 г. именно търговете са „спасили“ ръста на ИТ бизнеса у нас. Управителят на „Информационно обслужване“ отвърна хладно, че компанията печели честно всичките си задания и няма вина за провалили се стари информационни системи.

Няма коментари: