Разказът звучи малко футуристично, но не е. Системата за НЗП и за еЛАК бе предадена на министерствата на здравеопазването и на държавната администрация през миналия ноември и някои от нейните елементи вече действат. Като начало тя предвижда еЛАК да бъдат направени за 40 000 държавни служители, а след оценка на работоспособността й - и на останалите здравноосигурени в страната. Системата позволява в електронната версия на познатия ни здравен картон да бъдат съхранявани базови данни за пациента като кръвна група, алергии, хронични заболявания, използвани лекарствени средства и лица за връзка в спешни случаи. Освен това в е-картона може да влязат също копия от рецепти, имунизации, епикризи, рентгенови снимки, ЕКГ-та, снимки от ядрено-магнитен резонанс, ехографии, хоспитализации и др., които не се побираха в традиционния „картон". Така, където и да се намира човек, попадне ли в здравно заведение, веднага ще може да представи на лекуващите го
чрез интернет пълна картина на здравния си статус
За съжаление тази част от НЗП все още не е напълно в действие и цитираният в началото случай бе по-скоро негова хипотетична илюстрация. Все пак пилотният проект, реализиран през 2007 г. за 1000 хронично болни пациенти в Сливница, доказа, че системата може да действа. Също за съжаление и друга част от НЗП - информационната, чрез която всеки гражданин трябва да може да получи актуална и точна здравна информация, регистри на лекари, болници, аптеки, медицински услуги, образци на документи, нормативи и др., частично действа и официалният й старт ще бъде през март.
Паралелно с електронния здравен портал се изграждаше и интегрираната информационна система (ИИС) на здравната каса (НЗОК). Работата по тази система започна още с учредяването на касата през 1999 г. с два договора с AremisSoft, по които са били заплатени около 4.2 млн. лв. На практика според НЗОК единственият резултат от тях е бил модулът за аптеките, неприложим обаче, защото не е бил придружен от кодовете за промяна и за актуализирането му. За него са били платени 70 хил. лв., казват днес от касата, а останалите средства са били изразходвани за проектиране и за издаване на каталози. За да получи работещи и тествани софтуерни модули и така да гарантира оперативната си дейност, през периода 2000-2006 г.
НЗОК е заплатила други
над 6 млн. лв. на външни изпълнители
А ИИС на практика е изградена през последните 2 години от консорциум „Bull и партньори» и се кредитира от Световната банка като част от проекта „Реформа в сектора на здравеопазването".
Според шефката на НЗОК д-р Румяна Тодорова с въвеждането на ИИС разходите за медицински услуги у нас ще паднат с повече от наблюдаваните в такива случаи 15%. Още при тестването на системата през миналата година се засичат дублирани дейности за около 3 млн. лв. месечно. Това са прегледи и изследвания, назначавани от различни доктори на един пациент, или пък злоупотреба на болници, при която един пациент се лекува в едно и също време по няколко клинични пътеки.
Такива «засечки» вече се правят на широк фронт, защото от началото на годината всички договорни партньори на касата се отчитат по електронен път. А системата бързо обработва над 25 000 фактури от над 17 000 партньори по над 630 вида номенклатурни дейности. Тя сравняваотчетената с реално извършената дейност, за което разполага с повече от 100 бизнес правила, и обективно и безкомпромисно
отсява неефективните плащания
недоговорените или дублираните дейности.
На практика системата се състои от два големи, взаимносвързани блока. От една страна, това е блокът за планиране и разпределение на финансовите ресурси, а, от друга, този за контрол и възстановяване на разходите за извършени услуги и на аптеките. Системата поддържа също регистрите за изпълнителите на медицинска помощ и за пациентите, както и връзките с външни регистри - например с Националната агенция по приходите (НАП), МВнР, Гражданска регистрация и административно обслужване (ГРАО).
Освен за по-ефективно изразходване на средставата според д-р Тодорова ИИС позволява да се събира и да се анализира информацията за здравните услуги. Това пък дава възможност да се подобрява качеството им, да се планират по-добре дейностите и средствата.
От друга страна, системата ще улеснява и медиците, които вече ще се отчитат по електронен път и няма да губят всеки месец време за тази цел.