27 февруари 2009

[CCICMT:599] Здравен Google ili BG eHealt

Мой приятел катастрофира тежко в провинцията и в най-близката окръжна болница трябваше спешно да му направят операция. За щастие той е сред държавните служители с електронен личен амбулаторен картон (еЛАК) и това много му помогна. Лекуващият екип влезе през Националния здравен портал (НЗП) в картона му и бързо се ориентира в здравния му статус - кръвна група, заболявания, поносимост към медикаменти и т.н. Тъй като случаят се оказа сложен и за да са сигурни в диагнозата, лекарите изпратиха всички изследвания и снимки по интернет за консултация до травматологични центрове в София и в Берлин. Отговорите не закъсняха, екипът взе оптимално решение и направи успешна операция.

Разказът звучи малко футуристично, но не е. Системата за НЗП и за еЛАК бе предадена на министерствата на здравеопазването и на държавната администрация през миналия ноември и някои от нейните елементи вече действат. Като начало тя предвижда еЛАК да бъдат направени за 40 000 държавни служители, а след оценка на работоспособността й - и на останалите здравноосигурени в страната. Системата позволява в електронната версия на познатия ни здравен картон да бъдат съхранявани базови данни за пациента като кръвна група, алергии, хронични заболявания, използвани лекарствени средства и лица за връзка в спешни случаи. Освен това в е-картона може да влязат също копия от рецепти, имунизации, епикризи, рентгенови снимки, ЕКГ-та, снимки от ядрено-магнитен резонанс, ехографии, хоспитализации и др., които не се побираха в традиционния „картон". Така, където и да се намира човек, попадне ли в здравно заведение, веднага ще може да представи на лекуващите го

чрез интернет пълна картина на здравния си статус

За съжаление тази част от НЗП все още не е напълно в действие и цитираният в началото случай бе по-скоро негова хипотетична илюстрация. Все пак пилотният проект, реализиран през 2007 г. за 1000 хронично болни пациенти в Сливница, доказа, че системата може да действа. Също за съжаление и друга част от НЗП - информационната, чрез която всеки гражданин трябва да може да получи актуална и точна здравна информация, регистри на лекари, болници, аптеки, медицински услуги, образци на документи, нормативи и др., частично действа и официалният й старт ще бъде през март.

Паралелно с електронния здравен портал се изграждаше и интегрираната информационна система (ИИС) на здравната каса (НЗОК). Работата по тази система започна още с учредяването на касата през 1999 г. с два договора с AremisSoft, по които са били заплатени около 4.2 млн. лв. На практика според НЗОК единственият резултат от тях е бил модулът за аптеките, неприложим обаче, защото не е бил придружен от кодовете за промяна и за актуализирането му. За него са били платени 70 хил. лв., казват днес от касата, а останалите средства са били изразходвани за проектиране и за издаване на каталози. За да получи работещи и тествани софтуерни модули и така да гарантира оперативната си дейност, през периода 2000-2006 г.

НЗОК е заплатила други

над 6 млн. лв. на външни изпълнители

А ИИС на практика е изградена през последните 2 години от консорциум Bull и партньори» и се кредитира от Световната банка като част от проекта „Реформа в сектора на здравеопазването".

Според шефката на НЗОК д-р Румяна Тодорова с въвеждането на ИИС разходите за медицински услуги у нас ще паднат с повече от наблюдаваните в такива случаи 15%. Още при тестването на системата през миналата година се засичат дублирани дейности за около 3 млн. лв. месечно. Това са прегледи и изследвания, назначавани от различни доктори на един пациент, или пък злоупотреба на болници, при която един пациент се лекува в едно и също време по няколко клинични пътеки.

Такива «засечки» вече се правят на широк фронт, защото от началото на годината всички договорни партньори на касата се отчитат по електронен път. А системата бързо обработва над 25 000 фактури от над 17 000 партньори по над 630 вида номенклатурни дейности. Тя сравнява

отчетената с реално извършената дейност, за което разполага с повече от 100 бизнес правила, и обективно и безкомпромисно

отсява неефективните плащания

недоговорените или дублираните дейности.

На практика системата се състои от два големи, взаимносвързани блока. От една страна, това е блокът за планиране и разпределение на финансовите ресурси, а, от друга, този за контрол и възстановяване на разходите за извършени услуги и на аптеките. Системата поддържа също регистрите за изпълнителите на медицинска помощ и за пациентите, както и връзките с външни регистри - например с Националната агенция по приходите (НАП), МВнР, Гражданска регистрация и административно обслужване (ГРАО).

Освен за по-ефективно изразходване на средставата според д-р Тодорова ИИС позволява да се събира и да се анализира информацията за здравните услуги. Това пък дава възможност да се подобрява качеството им, да се планират по-добре дейностите и средствата.

От друга страна, системата ще улеснява и медиците, които вече ще се отчитат по електронен път и няма да губят всеки месец време за тази цел.

233 158 000 лв. са предвидени за национални програми за развитие на средното образование

233 158 000 лв. са предвидени за национални програми за развитие на средното образование
26 Февруари 2009

За първи път се заделят целево средства за изучаване на български език и литература от сънародниците ни по света

Правителството актуализира 13 национални програми за развитие на средното образование. Програмите са приети и изпълнявани през 2006-2008 г. и се актуализират в съответствие със Закона за държавния бюджет за 2009 г.

Предвидените средства за реализирането им през тази година са 233 158 000 лв. От тях 5 млн. лв. са за новата програма за насърчаване на образованието на младите българи по света. Чрез нея ще се стимулира изучаването на български език и литература, история и география на България, както и дейностите за съхранение на националното самосъзнание, бит и култура. Новата програма „Роден език и култура зад граница" ще подпомага заплащането на учителите зад граница и повишаването на квалификацията им, осигуряване на учебници и учебни помагала, както и на средства за извънкласни дейности (певчески групи, танцови и музикални състави и т. н.).

Националните програми за развитие на средното образование са: Роден език и култура зад граница, Оптимизация на училищната мрежа, Национална програма за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст, Квалификация, Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в училище, Енергийноефективно саниране на училищни сгради, Модернизация на материалната база в училище, Училището – територия на учениците, Въвеждане на система за национално стандартизирано външно оценяване, Съфинансиране от МОН на общински инвестиционни проекти, насочени към подобряване на материалната база в училищата, Диференцирано заплащане, Модернизиране на системата на професионалното образование, С грижа за всеки ученик.

25 февруари 2009

ENISA Country Reports on the status of Network and Information Security

NISA: Mapping the key stakeholders and NIS situation in each EU Member State in its first edition of 'Country Reports'.

The EU Agency ENISA [European Network and Information Security Agency] today launched its first, comprehensive 600 pages 'Country Reports' on the status of Network and Information Security [NIS] in 30 European Countries, including mapping of stakeholders and trends.

The Country Reports are an assessment of the ongoing and planned activities of NIS in each Member State. As such, they provide a unique overview of the "state of the art" in NIS in 30 European countries: the 27 European Union Member States and the 3 EEA countries [Iceland, Lichtenstein and Norway]. Each country chapter contains eg; Country Highlights, Key Stakeholders Overview, Activities, and Current Trends, eg, focusing on the status of national electronic ID schemes, and major incidences of security breaches involving loss of data.
FULL REPORT
http://www.enisa.europa.eu/doc/pdf/deliverables/enisa_country_reports_2009.pdf

Тъй като файла е 8ГБ пускам линк

24 февруари 2009

[CCICMT:596] К и К eлектроникс създава образователна медия в най-големите университети у нас

К и К eлектроникс създава образователна медия в най-големите университети у нас

Тя се състои от съвкупност от екрани, поставени на най-възловите места във висшите учебни заведения, които излъчват програми на отделните факултети

Родната компания К и К eлектроникс, производителят Samsung и SonicAd стартираха програма по изграждане на образователна медия в най-големите университети в България. Според инициаторите това е проект с образователно-социална насоченост, адресирана към младите хора, които търсят професионално реализиране докато учат, скъсявайки разстоянието с бизнеса. Системата запознава студентите с новостите в технологиите и образованието, поднася анализ на събитията , презентира проекти , в които могат да участват и развиват своите кариерни способности. Тя се състои от съвкупност от екрани, поставени на най-възловите места във висшите учебни заведения, които излъчват програми на отделните факултети, като всеки един може да въвежда свои съобщения.

от ляво надясно: доц. д-р Румен Томов, заместник ректор на Лесотехническия университет в София, проф. Иван Илчев, ректор на СУ„Климент Охридски", Шакир Ахмедов, директор „Бизнес развитие" в К и К eлектроникс, доц. д-р Никола Калоянов, заместник ректор на ТУ в София
Чрез тази платформа всеки един университет споделя информация с други училища в реално време - излъчвате се видео на живо от лекции, семинари, упражнения и други активности. Това позволява обмен на информация не само на местно, но и на международно ниво.
„Чрез тази стъпка се опитваме да подпомогнем българското образование. Аз лично смятам, че силата на тази система добре ще си проличи по време на кандидат-студентската кампания", коментира Шакир Ахмедов, директор „Бизнес развитие" в К и К eлектроникс.
Според проф. Иван Илчев, ректор на Софийския университет „Климент Охридски" голям проблем е, че бизнесът няма нужда от университетските възпитаници, което не е проблем само на образователната система у нас. „Информацията е знание и мощ - продължи проф. Илчев. - Ние искаме студентите да имат интегрирана система, която да им позволи да използват информацията, която ги интересува."
„Чрез поставяне на тази система на публични места може да представяме постиженията на Технически университет в различните научни области - коментира доц. д-р Никола Калоянов, заместник ректор на ТУ в София. - Това е един истински пример за публично-частно партньорство на институциите от образованието с бизнеса", допълни Калоянов.
„От името на Техническия университет искам да кажа, че сме много благодарни на този проект, тъй като за нас развитието на ИТ и потока на информация е приоритет", сподели и доц. д-р Румен Томов, заместник ректор на Лесотехническия университет в София.


(24.02.2009)

23 февруари 2009

Bulgarian Yoghurt in Japan




Отвориха офертите в търга за обучение по ЗЕУ

Обединение „Международен колеж и партньори" и „Сиела Софт енд Паблишинг" АД са участниците в обществената поръчка на МДААР за обучение по прилагане на Закона електронно управление и свързаните с него системи на е-правителство.
Предметът на обществената поръчка включва техническа подготовка, организация на мероприятията, провеждане на лекционен курс и изработване на брошура.
Изпълнителят ще отговаря за цялостното логистично осигуряване на обучителните модули.
Обученията ще се провеждат от лектори, компетентни в сферата на електронното управление и правните проблеми на информационните и комуникационните технологии.
Предвидената брошура ще съдържа общата концепция, организацията и постигнатите резултати от българското електронно правителство.

22 февруари 2009

Стратегията на ГЕРБ за развитие на ИТ сектора - Основни акценти

Основни акценти от стратегията на ПП ГЕРБ за развитие на IT – сектора

Стратегията на Политическа партия ГЕРБ за развитие на Информационните и комуникационни технологии (ИКТ) и Информационното общество (ИО) в България за периода 2009-2015 се основава на изискванията на ревизираната Лисабонска стратегия и на европейската Политическа рамка i2010 за развитие на Информационното общество и медиите, както и на натрупания положителен опит в България и във водещи страни като Финландия, Ирландия, Дания, Естония и др. , съобщиха от партията.
ИКТ са основният двигател на иновациите, икономическото развитие и конкурентноспособността на всички сектори на икономиката। Те са и много важен инструмент за подобряване на социалните услуги и качеството на живот на гражданите। Иновациите в ИКТ не само подобряват производителността на индустрията и публичния сектор, но и създават огромен пазар на новаторски продукти и услуги. Чрез ИКТ се създават условия бизнес организациите и гражданите да се подготвят за бъдещото информационно общество, основано на знания и на ново поколение комуникационни мрежи и Интернет. Продължава ...

19 февруари 2009

Йероглифът за криза и възможност е един и същ

Кабинетът премисли и даде дългата ваканция за Гергьовден

Правителството е преразгледало решението си от миналата седмица да не се почива от 1 до 6 май и в четвъртък е одобрило дългата гергьовденска ваканция. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова.
Така българите все пак ще почиват от 1 май (петък) до 6 май (сряда) като 4 май (понеделник) и 5 май (вторник) да се отработват съответно в двете съботи преди и след празниците - 25 април и 9 май.